Hlavní obsah

MMA roste na popularitě. Znáte všechny aktuální šampiony UFC?

Bojové sporty, konkrétně MMA, nabírají v poslední době na čím dál tím větší oblibě nejen u strany sportovců, ale také v diváckém publiku. Ne jinak tomu bylo i na českém území, které na začátku června 2022 přivítalo svého historicky prvního šampiona Jiřího Procházku, který získal titul v polotěžké váze organizace UFC.

Foto: UFC

Jiří Procházka v duelu s Gloverem Teixeirou.Foto: UFC

Článek

UFC je nejslavnější a nejprestižnější světovou organizací MMA, kdy jsou její šampioni považováni za ty nejlepší na světě. Samotný vznik organizace se datuje ke konci roku 1993, jejíž původní cíl bylo identifikovat nejefektivnější bojové umění.

To nepřímo pomohlo ke vzniku samostatného stylu MMA, který jednotlivá bojová umění kombinuje. UFC využívá celkem 12 váhových kategorií, z nichž v osmi bojují muži a ve čtyřech ženy. Pojďme šampiony a šampionky jednotlivých kategorií krátce představit.

Přehled aktuálních šampionů UFC - muži

KategorieJméno a příjemníDatum titulového zápasu
muší váhaDeiveson Figueiredo (Bra.)22. 1. 2022
bantamová váhaAljamain Sterling (USA)9. 4. 2022
pérová váhaAlexander Volkanovski (Aus.)9. 4. 2022
lehká váhabez aktuálního šampiona-
velterová váhaKamaru Usman (USA)6. 11. 2021
střední váhaIsrael Adesanya (NZ)12. 2. 2022
polotěžkáJiří Procházka (ČR)12. 6. 2022
těžká váhaFrancis Ngannou (KAM)22. 1. 2022

Muší váha - Deiveson Figueiredo, 22.1. 2022

Brazilský čtyřiatřicetiletý bojovník za svou kariéru, která započala v jeho 16 letech po setkání s brazilskou legendou MMA Iurim „Marajó" Alcântarou, vyhrál 21 zápasů, dvakrát prohrál a jedenkrát remizoval. V UFC vítězně debutoval v roce 2017 zápasem s Marcem Beltranem.

V boji o titul šampiona nejlehčí MMA váhy mu stál v cestě v roce 2020 Američan Joseph Benavidez. A to hned dvakrát. Oba zápasy byly pro Brazilce úspěšné, v prvním střetnutí ale "nenavážil", tudíž mu byl titul přidělen po jejich druhém střetnutí až o několik měsíců později. Ještě téhož roku se mu pás pokusil neúspěšně sebrat Alex Perez a Mexičan Brandon Moreno.

Figueiredo čelil hned třem titulovým útokům právě od Morena. První boj skončil remízou a v následném zápase Moreno dosavadního šampiona uškrtil. Jejich poslední střetnutí ale dopadlo opět ve prospěch Deivesona Figueireda, který zvítězil na základě rozhodnutí bodových rozhodčích.

Bantamová váha - Aljamain Sterling, 9.4. 2022

Američan Aljamain Sterling začínal svou kariéru bojovníka v patnácti letech jako wrestler. O několik let později se vydal do světa MMA, ve kterém debutoval v roce 2009. Za svou dosavadní kariéru si připsal 21 vítězství a 3 prohry.

O titulový pás zápasil 6. března 2021 s Petrem Yanem z Ruska. Souboj skončil netradičně 32 vteřin před koncem zápasu diskvalifikací soupeře kvůli kopu do hlavy. Yan se pokusil Sterlingovi vzít titul o rok později. V tomto zápase byl nakonec úspěšnější Američan, který pás obhájil až na základě rozhodnutí bodových rozhodčích.

Pérová váha - Alexander Volkanovski, 9.4. 2022

Sportovní kariéra aktuálního šampiona pérové váhy započala v juniorském věku několika národními tituly v řecko-římském zápase. Poté se Australan rozhodl plně věnovat ragby, ve kterém působil v poloprofesionální lize. K tréninkům ragby také doplňkově zápasil ve svém původním sportu a nově i v MMA.

Do kolotoče profesionálních MMA zápasů Volkanovski naskočil až ve svých 22 letech boji ve střední váze. Následoval přesun do lehké váhy a smlouva s UFC, ve které debutoval v roce 2016. Poté oznámil, že chce bojovat ještě o váhu níže. V pérové váze v roce 2019 po jednomyslném rozhodnutí rozhodčích porazil Maxe Holloway a stal se šampionem UFC.

Obhajovat titul musel Volkanovski v letech 2020, 2021 i 2022. V posledním titulovém zápase porazil vyzyvatele Chana Sung Junga na technický knockout a prodloužil tak svou sérii vítězných zápasů v UFC na jedenáct.

Lehká váha - bez aktuálního šampiona

Další váhová kategorie UFC je aktuálně bez šampiona. Současná žebříčková jednička Brazilec Charles Oliveira při titulové obhajobě na počátku května letošního roku nenavážil a tím přišel o svůj pás šampiona. Ten doposud držel od 15. května 2021 potom, co porazil na technické K.O. Američana Michaela Chandlera.

Velterová váha - Kamaru Usman, 6.11. 2021

Pětatřicetiletý Usman se skóre 21 vyhraných a pouze jedním prohraným zápasem se k MMA dostal přes wrestling. Jeho kariéra ve smíšených bojových umění započala v roce 2011 a po úspěšném debutu v rámci Ultimate Fighter pokračovala přímo do UFC.

V UFC Američan nigerijského původu neprohrál doposud jediný zápas. Svůj titul šampiona vyhrál v roce 2019 po jednoznačném rozhodnutí sudích v utkání s Tyronem Woodleyem. V následujících letech pak Usman pás obhajoval hned pětkrát. Naposledy tomu bylo v listopadu 2021, kdy jej neúspěšně vyzval Colby Covington, současná jednička žebříčku UFC.

Střední váha - Israel Adesanya, 12.2. 2022

Poněkud netradičně začala kariéra novozélandského zápasníka nigerijského původu. Na základní škole byl Adesanya šikanován a během střední školy se o sport prakticky nezajímal. Až v osmnácti letech poznal kouzlo kickboxu, ve kterém dokázal v průběhu následujících let zvítězit ve 32 utkání a ani jeden neprohrát. Kariéra kickboxera se během let 2012 až 2016 mísila i se zápasy boxu a MMA.

Do UFC Adesanya vstupoval v roce 2017 se skóre 12 vítězných MMA zápasů získaných převážně z asociací AFC a Wu Lin Feng. Svůj první titul UFC získal v roce 2019, kdy po jednomyslném rozhodnutí rozhodčích porazil Kelvina Gasteluma. Nutno dodat, že se jednalo o pás dočasný. Za půl roku Adesanya dokázal zvítězit nad Robertem Whittakerem, tím pás definitivně získal. Po čtyřech obhajobách je Adesanya označován za jednoho z nejlepších bojovníků v historii MMA.

Polotěžká váha - Jiří Procházka, 12.6. 2022

I Česká Republika má ve výběru šampionů své zastoupení, o které se postaral v červnu roku 2022 Jiří Procházka, když porazil dosavadního šampiona Glovera Teixeiru. Vítězství je o to cennější tím, že Procházka dokázal zápas ukončit uškrcením Teixeiry, který na zemi doposud dominoval.

Procházková historie v UFC se píše od roku 2019. Titulový zápas byl teprve třetím soubojem, který český rodák v nejprestižnější světové organizaci absolvoval. Nutno ale podotknout, že přesunu do UFC předcházel titul šampiona polotežké váhy v japonské bojové organizaci Rizin. V té si Procházka kromě pásu připsal celkem 11 vítězství a jednu porážku.

Sportovní kariéra Procházky startovala při trénincích thajského boxu, ve kterém dokonce v roce 2011 získal titul mistr ČR. Až po té český bojovník přešel na MMA, kde je jeho aktuálního skóre 29 vyhraných zápasů, 3 prohrané a 1 jedna remíza.

Těžká váha - Francis Ngannou, 22.1. 2022

Vládnoucím šampionem UFC v těžké váze je rodák z Kamerunu. Životní ani sportovní cesta tohoto pětatřicetiletého bojovníka nebyla vůbec jednoduchá. Z rodinné chudoby, práce v lomu i zdravotních obtíží spojených s nákazou žloutenky, se dokázal dostat až díky přechodu přes několik zemí. Po vězení ve Španělsku, kde si tři měsíce odseděl právě kvůli nelegální migraci, se usadil v Paříži.

Díky charitativní organizaci se dostal do MMA Factory ke krajanu Ferdinandu Lopezovi, který byl někdejším MMA zápasníkem a v současnosti zde působí jako přední trenér. Kromě sportovního zázemí poskytl Lopez Ngannou také ubytování a dokázal ho přesvědčit, že MMA bude pro něj vhodnějším sportem než Ngannouem plánovaný box.

Právě Lopez dokázal z Ngannoua vychovat excelentního bojovníka, který za pouhé dva roky tréninku podepsal smlouvu v UFC. Společně došli do titulového zápasu s někdejším šampionem Stipe Miocicem. Po neúspěšném útoku na titul se jejich společné cesty doprovázené spory o finance rozešly.

Ngannou si pak s Moicicem souboj o titul o tři roky později zopakoval. Tentokrát pás připadnul právě kamerunskému bojovníkovi, který jej dokázal o rok později v zápase proti Cirylu Ganeovi obhájit. Zajímavosti je, že Ngannou drží aktuální rekord v nejsilnějším úderu světa.

Přehled aktuálních šampionek UFC - ženy

KategorieJméno a příjemníDatum titulového zápasu
slámová váhaCarla Esparzaová (USA)7. 5. 2022
muší váhaValentina Ševčenková (Kyr.)12. 6. 2022
bantamová váhaJulianna Peñaová (USA)11. 12. 2021
pérová váhaAmanda Nunesová (Bra.)

Slámová váha - Carla Esparzaová, 7. 5. 2022

Americká bojovnice Carla Esprazová je považována za nejlepší MMA zápasnici své váhy v historii MMA. Jako první dokázala zvítězit v titulových zápasech UFC, Invicta FC i turnaji Ultimate Fighter. Jejím posledním úspěchem je opětové vítězství v titulovém souboji s Rose Namajunasovou.

Muší váha - Valentina Ševčenková, 12. 6. 2022

Bojové zkušenosti Valentiny Ševčenkové jsou pro mnohé neuvěřitelné. Kyrgyzská zápasnice s ruskými kořeny a peruánským občanství začala s bojovými sporty ve svých pěti letech. Za svůj život dokázala Ševčenková absolvovat přes 500 zápasů v nejrůznějších bojových disciplínách jako je Muay Thai, kickbox, box, taekwondo, judo či MMA .

V UFC startovala v roce 2015, kdy byla její hlavní kategorií bantamová váha. Po neúspěšném titulovém zápase s Amandou Nunesovou přestoupila v roce 2017 do kategorie muší váhy, ve které o rok později titul vybojovala proti Polce Joanne Jędrzejczykové. Od té doby pás nejlepší bojovnice již sedmkrát obhájila. Naposledy tomu bylo 12.6. 2022 v souboji s Tailou Santosovou.

Bantamová váha - Julianna Peñaová, 11. 12. 2021

Původně amatérská americká bojovnice mexicko-venezuelského původu se do UFC dostala díky vítězství v Ultimate Fighter nad Jessicou Rakoczyovou. Od roku 2015 absolvovala v UFC celkem osm zápasů, z nichž pouhé dva prohrála. Posledním soubojem bylo utkání o bantamový pás, který Peñaová ovládla ve třetím kole díky uškrcení aktuální šampionky Amandy Nunesové.

Pérová váha - Amanda Nunesová, 6. 3. 2021

Brazilská čtyřiatřicelitá bojovnice je považována za nejlepší bojovnici všech dob. Je totiž první ženou, která se stala šampionkou ve dvou váhových kategoriích. V mužích se tento úspěch podařil jen Conoru McGregorovi a Danieli Cormierovi.

Nunesová byla také donedávna jedinou ženou, která dokázala oba tituly obhájit. O titul ji v posledním absolvovaném zápase však připravila Julianna Peñaová. Jejich vzájemná odveta je naplánovaná na 30. července 2022 při zápase UFC 277.

Reklama

Sdílejte článek