O titul už jen Slavia a Plzeň, Sparta vybouchla na Hané a odpadá ze hry! Hradec udržel šestku

Základní část skončila, šlo o co nejlepší nasazení do nadstavby. Právě ve 30. kole fotbalové Fortuna ligy pražská Sparta selhala a po porážce 0:2 v Olomouci odpadá ze hry. O titul tak dál reálně hrají už jen Slavia, která si snadno poradila se Zlínem (3:0), a také Plzeň po vítězství 2:0 v Mladé Boleslavi. Sešívaní vedou tabulku o bod před Plzní, Sparta ztrácí na lídra sedm bodů. Vyřešil se také poslední otazník ohledně rozdělení do skupin, Hradec Králové se udržel v elitní šestce.

Lukáš Provod ze Slavie Praha oslavuje gól na 2:0 během utkání se Zlínem.

Sešívaní měli režii ve svých rukou. Věděli, že pokud si poradí se Zlínem, který čeká pouze boj o záchranu, zůstanou první a přivítají Plzeň v nadstavbě doma. Slavia hladce zvítězila 3:0 a v lize porazila Ševce šestkrát za sebou. O branky Pražanů se postarali Stanislav Tecl, Lukáš Provod a Peter Olayinka, gólman Ondřej Kolář si sedmé čisté konto v sezoně nejvyšší soutěže nepřipsal, protože na závěrečné minuty dostal šanci na hřišti Přemysl Kovář. Jedenáctý Zlín podruhé za sebou prohrál a na vítězství čeká čtyři kola.

Druhá Plzeň, která na Pražany ztrácí bod, zvítězila na trávníku sedmé Mladé Boleslavi 2:0. Viktoria se brzy ujala vedení, trefil se Havel. V závěru tři body pojistil Kopic, vyrovnání domácích těsně před tím po konzultaci s VAR neplatilo. Středočeši zakončili základní část na sedmé příčce a čeká je skupina o umístění, v níž se představí týmy na sedmém až desátém místě.

Sparta na Hané usilovala o šesté ligové vítězství po sobě. Jenže vybouchla! Olomouc ji zaskočila, již v 11. minutě vedla 2:0 a trefy Breiteho a Beneše také stanovily konečný výsledek. Třetí Sparta tak na Slavii ztrácí již sedm bodů, o jeden méně pak na Plzeň... Hanáci se posunuli na devátou příčku a v semifinále skupiny o umístění si zahrají s Libercem.

Nováček první ligy Hradec Králové si překvapivě zahraje nadstavbovou skupinu o titul. Votroci remizovali na hřišti Bohemians 1905 1:1, čímž si udrželi šestou příčku. Obě branky padly po změně stran. Skóre otevřel hostující záložník Jakub Kučera, za domácí srovnal Petr Hronek. Od 82. minuty dohrávali Východočeši bez vyloučeného Františka Čecha.

Baník uzavřel základní část vítězstvím 1:0 nad Jabloncem a po šesti zápasech naplno bodoval. Severočeši protáhli šňůru bez výhry na 10 zápasů a ve skupině o udržení budou z 13. pozice odvracet hrozbu baráže. Pátý Baník už měl zajištěné místo ve skupině o titul.

Slovácka porazilo Liberec 2:0. O výhře domácích rozhodly dva proměněné pokutové kopy Václava Jurečky, čímž se kanonýr se 14 góly dostal do čela tabulky střelců. Tým z Uherského Hradiště si upevnil čtvrté místo s náskokem osmi bodů na pátou Ostravu. Slovan bude hrát nadstavbu ve skupině o umístění a jeho soupeřem bude Olomouc.

Tepličtí otočili domácí utkání s Českými Budějovicemi a po vítězství 2:1 si připsali cenné tři body v boji o záchranu. V 53. minutě rozhodl o triumfu Severočechů Václav Sejk. Teplice poskočily na 12. místo. Jihočeši v sezoně nejvyšší soutěže jako jediní venku nevyhráli, se šesti body jsou tam nejhorším týmem a základní část zakončili na 10. příčce.

Přehled účastí ve skupině o titul nadstavby fotbalové ligy:
3 - Slavia, Plzeň, Sparta, Ostrava
2 - Liberec, Jablonec
1 - Slovácko, Hradec Králové

Karviná porazila Pardubice 3:2 a na posledním místě prvoligové tabulky stáhla ztrátu na svého dnešního soupeře na sedm bodů. Slezané se až v posledním 30. kole základní části dočkali premiérové domácí výhry v sezoně. Karvinští oslavili první domácí vítězství po téměř roční přestávce.

Nadstavba začne v sobotu. Vedle bojů o titul a záchranu se bude hrát i skupina o umístění, v níž se představí týmy na sedmém až desátém místě. Vítěz této části získá finanční prémii a lepší nasazení v příští sezoně domácího poháru.