Slavia znovu slaví a míří za titulem, Sparta se vrátila na druhé místo. Zbrojovka se potápí

dos, panSport.cz

Nedělní program 27. kola fotbalové Fortuna ligy nabídl čtyři zápasy. Nedařilo se Zbrojovce Brno, která podlehla na domácím hřišti Pardubicím 1:2 a ještě více se tak přiblížila sestupu. Výhru naopak slaví Příbram, která porazila domácí Zlín 1:0. Další krok za titulem udělala Slavia, když zvítězila v Liberci 1:0. Stejným výsledkem oslavila výhru i Sparta, která si poradila se Slováckem a vrátila se na druhé místo.

Hráči Slavie se radují z gólu, který vstřelil z penalty Ondřej Kúdela (třetí zleva).

Důležitost zápasu především pro domácí Zbrojovku Brno byla v prvním poločase utkání s Pardubicemi více než znát. Oba týmy se do šancí prakticky nedostávaly. Slušnou střeleckou pozici si v 9. minutě připravil hostující Ewerton, mezi tyče však jeho rána nezamířila. O jediný přesný zásah se tak postaral Martin Toml, který ve 42. minutě využil nejistoty domácích obránců při bránění standardní situace a střelou z bezprostřední blízkosti poslal hosty do vedení.

Domácí se vyrovnání dočkali v 59. minutě, když se po standardní situaci prosadil Jakub Přichystal a vyrovnal na 1:1. Ještě než však Zbrojovka stihla svůj úvodní gól pořádně oslavit, mohla začít od znovu. Už o dvě minuty později vrátil hostům náskok Ewerton. Na to už Moravané reagovat nedokázali, prohráli 1:2 a opět si tak výrazně zkomplikovali boj o záchranu v nejvyšší soutěži.

Zleva Martin Toml z Pardubic dává gól, Daniel Fila z Brna a brankář Brna Martin Berkovec.

Příbram veze body ze Zlína

Kdo přišel o úvodní poločas utkání mezi Zlínem a Příbramí, nemusel litovat. V úvodních pětačtyřiceti minutách se v opatrném zápase ani jeden z týmů nedostal do vážnější příležitosti.

První zaznamenáníhodná situace tak nastala až v 68. minutě, kdy domácí Petr Buchta fauloval v pokutovém území a rozhodčí po konzultaci s videem nařídil pokutový kop. Ten proměnil střelou doprostřed branky Tomáš Pilík a zajistil Příbrami vedení 1:0. Zlínští již srovnat nedokázali a prohráli tak s Příbramí 0:1. Příbram se díky výhře posunula na předposlední místo před Opavu.

Zleva Steve Kingue z Příbrami a Tomáš Poznar ze Zlína.

Kúdela zajistil Slavii výhru

Slavia nastoupila v Liberci s řadou změn v sestavě. Jako první se do šance dostali sešívaní, když ve 3. minutě Michal Beran jen těsně minul levou tyč Knoblochovy branky. Čtvrtfinalista Evropské ligy neuspěl ani ve 26. minutě, Stanciuovu střelu výborně pokryl liberecký gólman. Domácí se ke slovu dostali v 33. minutě, ani hlavička Ondřeje Karafiáta však gólem neskončila.

Ve druhém poločase se krásnou ranou ze třiceti metrů prezentoval Mosquera, jeho bomba však prolétla těsně nad břevnem Kolářovy svatyně. Slavia měla ve druhém poločase více ze hry, do gólových šancí se však prakticky nedostávala. Výjimkou byla akce Jana Kuchty z 63. minuty, jehož velkou šanci zablokoval jeden z domácích obránců. Tlak obhájců titulu však sílil a po faulu na Jana Kuchtu dostali Pražané možnost zahrávat pokutový kop. Ten proměnil Ondřej Kúdela a zajistil Slavii výhru v Liberci 1:0.

Zleva Michal Sadílek z Liberce, Stanislav Tecl ze Slavie a brankář Liberce Milan Knobloch.

Sparta se vrací na druhé místo

Do první velké šance zápasu mezi Spartou a Slováckem se dostali hosté, když v 16. minutě hlavičkoval pod břevno domácí svatyně Jan Kliment, Florin Nita však předvedl výborný zákrok a pokus vyrazil. Pražané odpověděli o chvíli později ranou Davida Pavelky, která jen těsně přeletěla břevno Nemravovy branky. Skóre mohl otevřít těsně před koncem prvního poločasu hostující Josef Divíšek, i on však o kousek minul pravou tyč.

Druhý poločas patřil jednoznačně Letenským. Do obrovské šance se po chybě obrany Slovácka dostal Ladislav Krejčí starší, ale z bezprostřední blízkosti Nemravu překonat nedokázal. Další velkou příležitost měl znovu Ladislav Krejčí, tentokrát mladší, jeho hlavičku pod břevno však znovu zlikvidoval hostující gólman.

V 61. minutě zkusil štěstí střelou z 18 metrů Bořek Dočkal, i jeho pokus však skončil na rukavicích pětadvacetiletého brankáře. Tlak Letenských vygradoval Wiesnerou hlavičkou nejdříve do tyče, o pár sekund se však již třiadvacetiletý obránce nemýlil a Sparta díky jeho trefě oslavila vítězství 1:0 a návrat na druhé místo tabulky za vedoucí Slavii.