Lídr z Pardubic musí oslavy odložit. Kladno už není poslední, na dno klesl Motor

Hokejisté Pardubic přišli o první šanci s předstihem oslavit triumf v základní části Tipsport extraligy. Ve 47. kole prohráli s Vítkovicemi doma 1:4, přesto má Dynamo pět kol před koncem náskok 12 bodů na svého pátečního přemožitele. Teoretickou šanci na zisk Poháru Jaroslava Pouzara, jehož jméno od nové sezony trofej (bývalý Prezidentský pohár) nese, má nadále i třetí Sparta, která vyhrála v Českých Budějovicích 4:3 v prodloužení a má utkání k dobru.

Lukáš Krenželok z Vítkovic před brankářem Pardubic Romanem Willem.

Kolo vůbec sedělo hostujícím týmům, bodovaly ve všech zápasech a šest z nich vyhrály. Karlovy Vary v Mladé Boleslavi 2:0, Liberec v Olomouci 3:2, Hradec Králové na ledě mistra z Třince 2:1 a Kladno v Plzni 3:0. Jen Litvínov doma slavil výhru nad brněnskou Kometou 3:2 po samostatných nájezdech.

Vedoucí Východočeši ztratili body teprve podruhé z posledních jedenácti duelů, Vítkovičtí  zdolali Dynamo poprvé v sezoně. Hosty výrazně podržel (zejména ve druhé třetině při velkém náporu domácích) brankář Klimeš, který tentokrát nastoupil místo reprezentanta Stezky. Překonal ho pouze v přesilovce Čerešňák, který v polovině zápasu vstřelil kontaktní gól. Vyrovnat se ale Pardubicím nepodařilo, naopak v závěrečné třetině hosté dvěma trefami podtrhli svůj triumf.

Třetí Sparta stále bojuje s Vítkovicemi o druhou pozici, na ledě Českých Budějovic vyhrála 4:3 v prodloužení a porazila Motor i počtvrté v sezoně. Utkání rozhodl v čase 60:18 svým druhým gólem kapitán Pražanů Michal Řepík. Jihočeši prohráli popáté za sebou a klesli na poslední místo tabulky.

Mountfield v pondělí porazil Oceláře doma 4:3 a poslední pozici zajišťující přímý postup do čtvrtfinále si upevnil i v páteční odvetě na ledě soupeře. Mistr sice ještě po dvou třetinách vedl, ale odplata mu nevyšla. V závěrečném dějství skóre otočili Cingeľ a Pavlík a Východočeši po osmé výhře v řadě unikli pátým Ocelářům na rozdíl čtyř bodů.

Mistra už bodově dostihl ve velmi dobré formě hrající Liberec. Severočeši zvítězili v Olomouci 3:2, vyhráli počtvrté za sebou a jen horší skóre je dělí od Třince. Gól a asistenci si v dresu vítězů připsal Oscar Flynn.

Velký boj se v závěru základní části rozhořel také o pozice na konci tabulky. Do pátku poslední Kladno zvítězilo na ledě Plzně 3:0, připsalo si třetí výhru z posledních čtyř utkání a odpoutalo se z posledního místa. Druhým čistým kontem v sezoně se na tom podílel brankář Adam Brízgala, kterému k tomu stačilo 17 zákroků.

Dvanáctý Litvínov urval dva body v duelu s brněnskou Kometou a ukončil minisérii tří porážek. Verva svého soupeře přestřílela výrazně 47:26, ale její hráči třikrát trefili brankovou konstrukci. Vítězství domácím vystřelil až ve třetí sérii samostatných nájezdů Hlava, přesto Severočechy dělí od barážové pozice pouhé dva body.

Po sérii šesti porážek klesla v tabulce Mladá Boleslav, karlovarští hokejisté ji porazili i počtvrté v sezoně. Bruslaři jsou jedenáctí a na poslední Motor mají náskok jen čtyři body.

Hokejová Tipsport extraliga - 47. kolo:
Třinec - Hradec Králové 1:2
Branky: 32. Buček - 41. Cingeľ, 54. R. Pavlík
České Budějovice - Sparta 3:4 v prodloužení
Branky: 13. a 17. Gulaš, 56. Čachotský - 19. a 61. Řepík, 7. Krejčík, 32. Tomášek
Litvínov - Brno 3:2 po sam. nájezdech
Branky: 19. Abdul, 43. P. Zdráhal, rozh. sam. nájezd Hlava - 15. K. Pospíšil, 53. Horký
Mladá Boleslav - Karlovy Vary 0:2
Branky: 8. Kružík, 54. Stříteský
Plzeň - Kladno 0:3
Branky: 12. Melka, 27. Pytlík, 55. Indrák
Olomouc - Liberec 2:3
Branky: 7. Škůrek, 37. J. Káňa - 11. Faško-Rudáš, 27. Vlach, 33. Flynn (z trest. střílení)
Pardubice - Vítkovice 1:4
Branky: 33. Čerešňák - 10. Mueller, 29. Fridrich, 51. Chlán, 54. Dej