Hlavní obsah

I v okamžicích euforie myslely na zesnulé trenérky: Jsou určitě pyšné a dohlíží na nás, říkají české hrdinky

Radek Malina (Tokio)Sport.czPrávo
1. 8. 2021 12:57

Byl to večer plný radosti a úsměvů. Ani v okamžicích absolutní euforie z vítězství v olympijském turnaji ve čtyřhře však tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková nezapomněly na bývalé trenérky, které zásadně ovlivnily jejich kariéry, ovšem historického úspěchu pro český tenis v podobě zlata z Tokia se nedožily.

Foto: Stoyan Nenov, Reuters

Česká tenistka Kateřina Siniaková navléká zlatou medaili spoluhráčce Barboře Krejčíkové po výhře volympijském finále.Foto: Stoyan Nenov, Reuters

Článek
Fotogalerie

„Je to smutné, hrozně moc bychom si obě přály, aby tu mohly být," říkala Barbora Krejčíková, kterou v začátcích kariéry vedla Jana Novotná. Bývalá excelentní tenistka získala na olympijských hrách bronz ve dvouhře a dvakrát stříbro ve čtyřhře po boku Heleny Sukové. Krejčíková ji tak hned při debutu v bojích pod pěti kruhy překonala.

„My jsme se nikdy o olympijských hrách nebavily, protože já byla v žebříčku strašně nízko. Na konci čtvrté stovky. Ani jednu z nás nenapadlo, že bych mohla někdy pod pěti kruhy hrát. Řešily jsme malé turnaje, později kvalifikace grandslamových turnajů," přiznala Krejčíková. „Vlastně mě mrzí, že jsme se o olympiádě nebavily. Ráda bych si poslechla její historky," krčila rameny Krejčíková při vzpomínce na Novotnou, která zemřela před čtyřmi lety.

„Kdyby tu mohla Jana být, šlo by o veselejší okamžik. Pochopitelně jsem věděla, že Jana měla medaile z olympijských her. Ale nikdy jsem si netroufala myslet, že ji překonám. Ani tady ne. Byly tu lepší hráčky. A nemohu chtít přece všechno hned," vykládala Krejčíková.

Vzpomínka na Fuchsovou

Její parťačku před časem coby kondiční trenérka připravovala bývalá atletka Helena Fuchsová, která zemřela letos v březnu. „Startovala na dvou olympiádách. Bylo krásné si o jejích účastech na hrách povídat. Jsem moc ráda, že jsem si po jejím boku určitou cestu prošla," vyprávěla Kateřina Siniaková při vzpomínce na atletku, která se představila v Atlantě v závodě na 400 metrů, v Sydney 2000 pak doběhla na osmistovce pátá v osobním rekordu.

„Myslím, že nebýt Jany, respektive Heleny, tak bychom zlato z Tokia neměly," říkala Siniaková. „Hodně nás toho naučily. Věnovaly nám obrovskou porci času, připravily nás na všechny tyhle okamžiky," přitakávala Krejčíková.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

České hráčky Kateřina Siniaková (vlevo) a Barbora Krejčíková pózují se zlatými medailemi.Foto: Ondřej Deml, ČTK

„Myslím, že tam teď někde jsou, drží se za ramena a dohlíží na nás," utrousila se zvlhlýma očima Krejčíková. „I já věřím, že nás sledují. A určitý jsou na nás pyšné," doplnila Siniaková.

LOH TOKIO 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.