Rubriky:

Fotbal

Jsou národní mužstva skutečně ještě národní?

11. června 2008 17:02 - PRAHA

Svým kontroverzním výrokem se před třemi lety postaral o pořádný humbuk. Na citát někdejšího trenéra české reprezentační jedenadvacítky Ladislava Škorpila o startech fotbalistů tmavé pleti v mládežnických výběrech Německa bylo uvaleno embargo, jeho bonmot o Hitlerovi, který by se divil, jací hráči to vlastně Německo reprezentují, dostal nálepku „verba prohibiti“. Kdyby to šlo, fotbaloví Koniášové by je spálili na hranici. Jenže čas ukazuje, že pojem národní mužstvo už dávno není tím, čím býval a že Škorpil měl vlastně pravdu.

Nikoli samozřejmě nepovedeným vtipkováním o Hitlerovi, ale tím, jak se v dnešním kosmopolitním světě pojem národní tým mění a změnil. Už nikoli jen klubové celky, ale i reprezentační  mužstva se stávají mixem hráčů z různých koutů světa. Ostatně, probíhající evropský šampionát to dokazuje víc než názorně.

Finalisté posledního mistrovství světa Francouzi mají třeba ve svém kádru hned šest hráčů, kteří se v zemi galského kohouta nenarodili. Portugalci jsou na tom podobně.

Němci nejen s polským triem 

A takoví Němci? Jejich barvy a fotbalovou čest hájí hned trojice Poláků - útočníkem Lukasem Podolskim, jenž se v zahajovacím duelu EURO blýskl dvěma góly počínaje, a kanonýrem Miroslavem Klosem a záložníkem Piotrem Trochowskim konče. Tím ovšem výčet zdaleka nekončí. Trenér Joachim Löw nominoval do svého výběru i další „cizince“, kteří se sice v Německu narodili, ale kořeny mají daleko za hranicemi své nové země.

Otec Goméze je Španěl, táta Ondokora pochází z Ghany a to je tu ještě „švýcarský“ forvard Neuville a  „brazilský“ útočník Kuranyi, fotbalista s maďarským jménem, jehož matka pochází z Panamy, on sám se narodil v Rio de Janeiru a po cestě cestuje s brazilským, panamským a německým pasem. Neměl snad Škorpil pravdu i v tom, že mluvit v souvislosti s národním týmem o typickém německém fotbalovém projevu je dost zavádějící?!

Kosmopolitní Portugalci

Podobnou kosmopolitní směsicí představují ovšem i reprezentační výběry Portugalska a Francie. Brazilský kouč ve službách Portugalska Luiz Felipe Scolari třeba sáhl po šesti fotbalistech, kteří se narodili v různých koutech světa. Budoucí spoluhráč Petra Čecha José Bosingwa uvádí jako místo narození Kinshase, hlavní město Zaire, Pepe pochází z Brazílie, Deco zrovna tak.

Mimochodem - kolem špílmachra týmu z Iberijského poloostrova panoval před pěti lety pořádný rozruch. Deco totiž moc toužil hrát za svou rodnou Brazílii, ale když se pozvánky do žádného reprezentačního výběru své země nedočkal, přijal po šesti letech čekání portugalské občanství a v nároďáku se objevil okamžitě. V prvním zápase paradoxně proti Brazílii.

Francouzský sextet

Rovněž Francie má ve svém výběru sextet, jenž světlo světa v zemi galského kohouta nespatřil. Ať už jde o náhradního gólmana Mandandu nebo zkušeného záložníka Makeleleho, kteří se narodili v Kongu, nebo dva další zkušené borce Patrice Evru a Patricka Vieiru s rodištěm v Senegalu. Šestici „cizinců“ doplňuje Boumsong z Kamerunu a útočník Malouda, který se sice narodil na území Francie, jenže na americkém kontinentu ve Francouzské Guayaně.

"Cizince" mají i Češi a Řekové

Reprezentačních týmů, které o sobě mohou prohlašovat, že jsou skutečnými národními mužstvy a nikoli kosmopolitním výběrem, hraje na letošním mistrovství Evropy málo. Rusové, Turci, Rumuni, Řekové a Češi mezi ně patří, i když třeba tatínek Marka Jankulovského pochází z Makedonie a řecký obránce Lukas Vyntra se zase pro změnu narodil v Čechách.

Možná dojde i na nároďáky

„Není podstatné, kde se člověk narodí, ale jak se identifikuje se svou novou vlastí. Což platí v normální společnosti, stejně jako ve fotbale,“ zamýšlí se nad tématem „cizinců“ v reprezentačních mužstvech psycholog a sociolog PhDr. Jaroslav Mužík.

Světová i evropská fotbalová generalita tak jednoznačný názor nemá, i když nahlas ho nevyslovuje. Zatím se spokojuje jen s tím, že se pokouší omezit počet skutečných cizinců v klubových mužstvech.

Před dvěma týdny na světovém kongresu FIFA v Sydney třeba 155 národních svazů odhlasovalo pravidlo 6 + 5, jež by mělo vstoupit v platnost v roce 2012. Podle něho bude muset každý klubový tým zahájit zápas minimálně s šesti fotbalisty, kteří jsou k dispozici reprezentačnímu mužstvu země, v níž se soutěž hraje.

Dost možná, že až FIFA vyřeší problém s klubovými celky, dostanou se na řadu i národní mužstva. Třeba proto, aby se spojení národní tým nestalo v dnešním kosmopolitním a migrujícím světě jen prázdným pojmem.

Zdeněk Pavlis, Milan Vlček, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Fotbal

Filtr článků - Fotbal


Výsledkový mix:

1. liga
19.5.2018 29. kolo Liberec - Bohemians 1905 Liberec - Bohemians 1905 1:0
19.5.2018 29. kolo Sparta - Olomouc Sparta - Olomouc 1:0
19.5.2018 29. kolo Ml.Boleslav - Dukla Ml.Boleslav - Dukla 1:0
19.5.2018 29. kolo Plzeň - Teplice Plzeň - Teplice 2:1
19.5.2018 29. kolo Slavia - Jablonec Slavia - Jablonec 1:3
19.5.2018 29. kolo Slovácko - Zlín Slovácko - Zlín 1:1
19.5.2018 29. kolo Brno - Jihlava Brno - Jihlava 0:0
19.5.2018 29. kolo Karviná - Baník Karviná - Baník 0:0
La Liga
Včera 38. kolo Barcelona - R. Sociedad Barcelona - R. Sociedad 1:0
Včera 38. kolo Atlético - Eibar Atlético - Eibar 2:2
Včera 38. kolo Bilbao - Espaňol Bilbao - Espaňol 0:1
Včera 38. kolo Valencie - La Coruňa Valencie - La Coruňa 2:1
19.5.2018 38. kolo Villarreal - Real Madrid Villarreal - Real Madrid 2:2
19.5.2018 38. kolo Leganés - Real Betis Leganés - Real Betis 3:2
19.5.2018 38. kolo Sevilla - Alavés Sevilla - Alavés 1:0
19.5.2018 38. kolo Málaga - Getafe Málaga - Getafe 0:1
19.5.2018 38. kolo Las Palmas - Girona Las Palmas - Girona 1:2
19.5.2018 38. kolo Vigo - Levante Vigo - Levante 4:2
Serie A
Včera 38. kolo Janov - FC Turín Janov - FC Turín 1:2
Včera 38. kolo SPAL - Sampdoria SPAL - Sampdoria 3:1
Včera 38. kolo Juventus - Hellas Verona Juventus - Hellas Verona 2:1
Včera 38. kolo AC Milán - Fiorentina AC Milán - Fiorentina 5:1
Včera 38. kolo Neapol - Crotone Neapol - Crotone 2:1
Včera 38. kolo Udinese - Boloňa Udinese - Boloňa 1:0
Včera 38. kolo Chievo - Benevento Chievo - Benevento 1:0
Včera 38. kolo Cagliari - Atalanta Cagliari - Atalanta 1:0