Králem evropských střelců se stal Totti

NYON

Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra evropských ligových soutěží získal podruhé za sebou italský fotbalista. Na loňský úspěch Luky Toniho navázal Francesco Totti, který v dresu AS Řím nastřílel v Serii A 26 branek. Díky vyššímu koeficientu italské ligy zohledňujícím kvalitu soutěže porazil Brazilce Alfonsa Alvese z nizozemského Heerenveenu.

Francesco Totti

"Před rokem mě všichni odepisovali a říkali, že jsem skončil. Ale kritika mi přinesla štěstí. Teď jsem mistr světa, nejlepší střelec doma, mám Italský pohár a teď i Zlatou kopačku," řekl kapitán AS Řím, který obsadil v lize druhé místo za Interem Milán.

Ocenění pro nejlepšího střelce Evropy obdržel jako druhý Ital v historii. "Vyhrál jsem Zlatou kopačku 17. června, na den přesně šest let poté, co jsem získal s AS Řím titul. Mělo se to prostě stát," uvedl Totti.

Jeho prvenství mohl v neděli ještě ohrozit nizozemský kanonýr Ruud van Nistelrooij. Útočník Realu Madrid se však v posledním ligovém utkání proti Mallorce brzy zranil a k 25 gólům další nepřidal. Skončil tak na třetím místě.

"Je mi líto, co Van Nistelrooije potkalo. Dokážu si představit, jak mu je. Ale je to skvělý hráč a zaslouží si uznání. Bojoval až do konce," řekl Totti.

Italská i španělská liga mají koeficient dvě, takže Totti získal 52 bodů a Van Nistelrooij rovných 50. Nizozemská soutěž má koeficient jen 1,5, což pro Alvese znamenalo 51 bodů za 34 branek.