Rubriky:

Evropské ligy

Polský svaz vyloučil z fotbalové ligy i jejího mistra

24. ledna 2008 19:33 - VARŠAVA

Korupční skandál v polském fotbale odnesl vyloučením z ligy i její loňský vítěz. Tamní fotbalový svaz ve čtvrtek oznámil, že do druhé ligy zamíří i Zaglebie Lubin, který se při svém návratu do nejvyšší soutěže v sezóně 2004/05 opíral o přílišnou přízeň rozhodčích. Od loňského prosince už svaz z ligy vyloučil čtvrtý klub.

"Za svůj postup z druhé ligy v sezóně 2004/05 vděčí korupci. Bez podplácení rozhodčích by se do ligy nikdy nevrátili," prohlásil předseda disciplinární komise polského svazu Michal Tomczak. Lubin ještě dohraje tento ročník nejvyšší soutěže, ten další už začne o ligu níže a navrch s desetibodovým mankem. Navíc zaplatí pokutu ve výši 100 tisíc zlotých (asi 720 tisíc korun).

Nucený sestup do druhé ligy postihne i českého brankáře Michala Václavíka, který v Lubinu působí od roku 2006. Případ se navíc poprvé dotkl i státního majetku, protože Zaglebie podporuje státní těžařská společnost KGHM, která patří k předním světovým producentům mědi a stříbra. Je možné, že se uplácení rozhodčích dělo s jejím vědomím.

Korupční skandál v polském fotbale propukl vloni v prosinci a od té doby postihl šest klubů, z toho čtyři prvoligové. Widzew Lodž, Arku Gdyně a Zaglebie Lubin poslal svaz do druhé ligy, Gornik Leczna dokonce do třetí. Nucený sestup potkal i další dva druholigové týmy. Sedmnáct lidí včetně rozhodčích a funkcionářů fotbalového svazu dostalo podmíněné tresty, vyšetřování navíc stále pokračuje v dalších klubech.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy