Rubriky:

Ostatní

O osudu mistrovství světa ve fotbale 2010 se rozhodne za rok

29. června 2008 18:36 - VÍDEŇ

Předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter přiznal, že existuje "plán B" pro pořádání světového šampionátu v roce 2010, pokud Jihoafrická republika nebude schopna turnaj zorganizovat. Zatím však odmítá, že by se chystal tento plán naplnit. Nejdříve dá Jihoafrické republice šanci při Poháru FIFA, který se hraje za rok.

"V současnosti žádná zemětřesení v souvislosti se světovým šampionátem nelze očekávat. Pořadatelem zůstává Jihoafrická republika," uvedl Blatter před nedělním finálovým zápasem mistrovství Evropy v televizi ORF. "Přesto byl bych špatný šéf FIFA, kdybych neměl připravený plán B. Jestli ho bude nutno použít, se však rozhodneme až po Poháru FIFA, který se tam bude hrát příští rok. Jeden rok by měl případně stačit na to, aby se jiná země stačila na zorganizování turnaje připravit," dodal.

Zástupce FIFA straší, že se Jihoafrická republika nemůže vypořádat s politickým chaosem, kriminalitou a také s nedostatečnou produkcí elektrického proudu. Ke stabilizaci země by mohly přispět prezidentské volby ze začátku roku 2009. Navíc má JAR problémy s výstavbou stadiónu a infrastrukturou.

Rozhodne Pohár FIFA

Zda se podaří vše napravit tak, aby se mistrovství mohlo uskutečnit, rozhodne Pohár FIFA. Pokud se turnaj šampionů jednotlivých kontinentů odehraje v pořádku, mistrovství světa se přesouvat nebude.

Změna pořadatelské země by byla pro FIFA těžkou ránou, zvláště když nedávno musel předseda UEFA Michel Platini mluvit rovněž o plánu B pro evropský šampionát v roce 2012, který se má konat na Ukrajině a v Polsku.

ČTK

Zrušit