Rubriky:

Ostatní

Za fotbal na obrazovkách si bude divák platit, nevidí jinou možnost Pelta

13. ledna 2016 14:09 - Praha

Někdejší místopředseda fotbalového svazu a první muž v pražské Spartě Vlastimil Košťál se objevil znovu na tuzemské scéně. Zatím jen jako prostředník při jednáních o osamostatnění ligy, což potvrdil i předseda Fotbalové asociace ČR a majitel Jablonce v jedné osobě Miroslav Pelta. „Myslím ovšem, že jeho role se zveličuje. Vše je a bude v kompetenci výkonného výboru, přičemž všechny změny budou muset být navíc schváleny na příští valné hromadě,“ pravil pragmaticky.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Dva lídři vedoucí jednání o osamostatnění české ligy Dušan Svoboda a Roman Berbr se zrovna nemusí. Proto jen těžko hledali cestu ke shodě, kompromisům a koncensu při vzájemných rokováních, proto mezi nimi vznikala spousta třecích ploch.

Košťál vystoupil ze stínu alpských velikánů

I proto vstoupil na scénu Vlastimil Košťál. Jako prostředník, který by mohl třecí plochy uhladit.

„Já s ním o samostatné lize nejednám, ale je možné, že debata mezi ním a Berbrem probíhá. Není zatížený atmosférou a současným děním, je z venku," připustil Pelta, že se hoteliér Košťál žijící až dosud v rakouském Kaprunu ve stínu alpských velikánů na scénu vrací.

Dočasně a jako zprostředkovatel při jednáních mezi Berbrem zastupujícím zájmy výkonnostního fotbalu a Svobodou hájícím zájmy ligových klubů. Pochopitelně že jde o peníze. Svoboda má představu, že by je kluby měly dál od asociace inkasovat, zatímco podle Berbrova přesvědčení by je naopak měly do výkonnostního fotbalu dávat. Tak, jako je to běžné v okolních zemích...

Liga si bude o právech rozhodovat sama

Jenže kde další a další peníze pro fotbal brát? „Doba není jednoduchá a já proto zastávám spíše konzervativní názory," netají se předseda asociace skepsí k představě ligových klubů, že jim samostatnost přinese víc financí.

Jednou z cest by měl být větší profit z prodeje televizních práv na ligu. Ta momentálně vlastní Pragosport patřící někdejšímu místopředsedovi svazu Jaroslavu Vackovi, který za ně zaplatil 400 miliónů. Prodal je pochopitelně dál - placené stanici O2 Sport, která vysílá jeden zápas týdně, a veřejnoprávní České televizi. Ta má právo vysílat týdně dvě až tři utkání.

Od roku 2018 by televizní práva měla prodávat liga sama. „Jediná možnost na zvýšení financí pro ligové kluby plyne z prodeje televizních práv. V praxi by to v budoucnu znamenalo odejít s fotbalem z veřejnoprávní televize na placené televizní kanály," myslí si Pelta, kterého k podobnému přesvědčení vedou i zkušenosti získané v komisi pro klubové soutěže UEFA.

Země Stanice Placené
Anglie Sky Sports a BT Sport ano
Německo Sky a ARD většina ano (kromě dvou zápasů v sezoně)
Francie Canal+ a beIN Sport ano
Itálie Sky a Mediaset Premium ano
Španělsko Movistar+, několik mobilních operátorů a TVE většina ano (kromě jednoho zápasu za kolo)
Turecko Lig TV  
Rusko Match TV a NTV Plus většina ne
Belgie Proximus TV a dva mobilní operátoři ano
Nizozemsko Fox Sports ano
Řecko Nova Sport ano
Rakousko Sky a ORF většina ano (kromě jednoho zápasu za kolo)
Chorvatsko Arenasport ano
Maďarsko M4 a Duna World ne
Polsko nc+ a TVP většina ano (kromě čtyř zápasů v sezoně)
Slovensko RTVS, Dajto TV a Arena Sport každá stanice vysílá jeden zápas za kolo

„Pro fotbalového fanouška a televizního diváka to samozřejmě není příjemná zpráva, takže reakce chápu, ale je to jediná cesta, jak udržet český fotbal konkurenceschopný. Jsme už jednou z posledních zemí, kde se fotbalové přenosy objevují i na obrazovkách veřejnoprávní televize," připomíná Pelta českou anomálii.

Dojednat odchod na placené televizní kanály a zajistit ligovému fotbalu větší finanční profit ovšem bude na vedení samostatné ligy.

„A hlavně na jejím šéfovi, protože tak je tomu vždy a všude. Proto by měl stát v čele ligy člověk, který má zkušenosti z vedení klubu nebo z funkce v profesionálním fotbale, který bude vědět, jak se televizní práva prodávají, jak se s televizními společnostmi jedná, jak se uzavírají sponzorské smlouvy," naznačil Pelta, koho by si měla liga do svého čela zvolit a kdo by ji měl řídit. Konkrétní jméno však nevyřkl.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní