Rubriky:

Ostatní

Kaprovi Bohemians vysoudili devět miliónů na obchodní firmě FAČR. A bitva nekončí

10. května 2016 13:28 - Praha

Vrchní soud v Praze v pondělí potvrdil rozsudek Městského soudu z loňského června, podle kterého domácí fotbalová asociace v roce 2010 nepřípustným způsobem vymohla od tehdy prvoligového klubu FK Bohemians Praha vedeného Karlem Kaprem pokutu ve výši šest miliónů korun mj. za korupční kauzu. Vzhledem k tomu soud přiznal FK Bohemians, nyní hrajícímu pražský přebor na Střížkově, loňskou peněžitou pohledávku ve výši 6 144 000 korun, kterou má zaplatit společnost STES, obchodní firma, která je vlastněna Fotbalovou asociací ČR.

 

Václav Jirsa, Právo

ČTK o tom informovala právní zástupkyně FK Bohemians Monika Nezbedová s konstatováním, že pohledávka k dnešnímu dni včetně příslušenství přesahuje částku devět miliónů korun. Rozsudek je pravomocný. Další spor je v řešení.

Ve spletité právní bitvě s FAČR je poslední verdikt dílčím úspěchem pro klub, který je spojen se jménem Karla Kapra.

Reakce FAČR? "Informoval nás o tom náš právní zástupce. Dokud ale neobdržíme písemné vyrozumění, nemůžeme se k tomu vyjadřovat. Zvažujeme však další právní kroky," reagoval ředitel legislativně právního oddělení asociace Jan Pauly.

Kauza se táhne od roku 2010, kdy disciplinární komise FAČR udělila FK Bohemians pokutu šest miliónů korun a odečetla mu 20 bodů v prvoligové tabulce za to, že nenastoupil do utkání proti Bohemians Praha 1905 a zároveň ani na třetí pokus nedodal komisi důkazy v údajné korupční aféře. V ní Bohemians neprokázali své tvrzení, že je olomoucký brankář Petr Drobisz v květnu 2009 měl uplatit 300 tisíci korun. Potrestáni tehdy byli Bohemians za znevážení jména fotbalu a porušení stanov svazu.

O rok později disciplinární komise udělila Drobiszovi za údajnou korupci zákaz činnosti na 18 měsíců, ačkoli u soudu se korupční jednání neprokázalo a bývalý gólman byl zproštěn obžaloby. Olomouci byly odečteno devět bodů.

Pokutu si FAČR vymohla tím způsobem, že odečetla sumu z podílu na zobchodování marketingových a televizních práv, které klubům vyplácí společnost STES. Soudy rozsudkem potvrdily, že takto pokutu vymáhat nelze.

Bitva nekončí

Podle serveru aktuálně.cz tak nyní může nastat situace, že pokud STES vyplatí střížkovským Bohemians devět miliónů, bude pokuta z roku 2010 stále neuhrazena a FAČR ji bude moci znovu vymáhat.

Ale rozepře obou stran tímto zjevně ještě nekončí. Hlavní spor o 53 miliónů korun zůstává nerozhodnut. Střížkovský klub, který se kdysi jmenoval ČKD Kompresory, si v roce 2005, kdy zkrachovali tradiční vršovičtí FC Bohemians Praha, pronajal od TJ Bohemians logo a začal používat název Bohemians. To tehdejší Českomoravský fotbalový svaz zakázal a vyloučil ho ze soutěží. Klub ovšem záhy získal předběžné rozhodnutí soudu, které ho do soutěží vrátilo.

Střížkovští nemohli nějakou dobu hrát, podle svého vyjádření přišli o sponzory a u soudů nárokují 53 miliónů korun.

vap, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní