Rubriky:

Reprezentace

Hašek před Belgií: Chci na hráčích vidět, že přijeli vyhrát a nikoli si jen zahrát

11. srpna 2009 11:05

První a zároveň i poslední test před klíčovou zářijovou kvalifikací na Slovensku má před sebou fotbalová reprezentace premiérově vedená šéfem českého fotbalu a trenérem národního týmu Ivanem Haškem. Na teplických Stínadlech se utká ve středu s Belgií, která již o postupové naděje přišla. „Nemluvil bych o přátelském duelu, protože na to se v dnešním fotbalovém světě už nehraje,“ nechal se slyšet Hašek.

 

Václav Jirsa, Právo

V pondělí jste se sešel s vyvolenou osmnáctkou v Praze a hned jste odjeli do Teplic. Měl jste vůbec čas k hráčům promluvit?

Naplánoval jsem společné sezení na úterý do Teplic, ale pár vět jsem k hráčům pronesl.

Apeloval jste na ně? Mluvil jim do duše? Vyzýval je, aby už konečně zabrali a pokusili se zpackanou kvalifikaci ještě zachránit?

Jen jsem jim řekl, že jsme tady všichni kvůli jedné jediné věci, jíž je postup na mistrovství světa. A že věřím, že se o šanci budeme prát.

Registroval jste, že vnímají změny, k nimž v českém fotbale došlo? Že je přijímají pozitivně a i za předsedu a trenéra Haška půjdou do boje?

Neptal a neptám se jich na minulost, ani na současnost, natož abych sondoval, jak změny vnímají a přijímají. Pro mě bude podstatné, aby svůj postoj ukázali na hřišti.

Středeční teplická konfrontace s Belgií vám toho zřejmě zase až tak moc neukáže, protože jde o přátelské utkání, která hráči moc v oblibě nemají…

Omyl, já od nich požaduji vítězný duchu od první vteřiny bez ohledu na to, zda jde o utkání přátelské nebo kvalifikační. Chci na nich vidět, že přijeli vyhrát a nikoli si jen zahrát.

Takže jim budete ordinovat útočný a ofenzivní fotbal bez ohledu na to, zda jde o přípravu proti Belgii, nebo o kvalifikaci na Slovensku?

Samozřejmě že v každém střetnutí budeme hrát na výhru. Ale to, jakou taktiku a herní styl zvolíme, si nejprve proberu s hráči.

Tedy rébusy, tajenky a hádanky hned od prvního utkání?

Proč? Na našem realizačním týmu je, abychom poskládali sestavu a zvolili vítěznou taktiku. A je přece přirozené, že nejprve chci mluvit s hráči.

Naznačujete tím, že kolem reprezentace zase zavládne tajemno? Že ani sestavu nemíníte oznamovat dopředu?

Jediné co řeknu bude gólman, který bude ve středu v bráně začínat.

Řeknete tedy alespoň, co míníte proti Belgii zkoušet?

To, jak bychom chtěli hrát, přičemž si vyzkoušíme i složení mužstva. Samozřejmě s tím, že někteří hráči mohou alternovat na více postech.

Budete zkoušet  třeba i to, jak nahradit Rosického, který se těžko dá do bratislavské kvalifikace zdravotně dopořádku?

Musíme zvládnout kvalifikaci i bez něho, byť jde o výjimečného hráče. Mužstvo ale nesmí být postaveno na jednom fotbalistovi, takže na všech hráčích bude, aby ho aktivitou a hlavně kolektivním pojetím nahradili a kvalifikaci zvládli.

I za konstelace, že ve zbývajících kvalifikačních duelech budou pod enormním tlakem?

V tom problém nevidím. Kdo chce hrát vrcholový sport, tlak naopak vyhledává, neboť právě pod enormním tlakem podává ještě lepší výkon. To je i náš případ, protože každý kvalifikační zápas musíme vnímat jako finále,v němž si nemůžeme dovolit klopýtnout. Pokud by se nám to přihodilo, přijde konec, což nesmíme připustit.

Zdeněk Pavlis, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace