Rubriky:

Reprezentace

Podle Fouska o pořadateli ME "21" rozhodly politika a diplomacie

28. ledna 2011 12:33 - PRAHA

Podle šéfa české kandidatury Petra Fouska bylo uděláno vše pro to, aby pořadatelství mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013 dostala právě Česká republika. O porážce s Izraelem prý rozhodly především politika a diplomacie. Rovněž uvedl, že výkonnému výboru Českomoravského fotbalového svazu doporučí, aby se o kandidaturu pokusil i za dva roky.

 

Stanislav Zbyněk, ČTK

"Je to porážka, jejíž důvody leží jinde než v tom zápase," prohlásil Fousek na dnešní tiskové konferenci. "Ale není to porážka na hlavu. Necháváme za sebou Anglii, která měla spolu s námi nejkvalitnější kandidaturu. Rozhoduje ale i diplomacie a politika. A to se potvrdilo. My si myslíme, že jsme pro to udělali všechno potřebné," řekl.

UEFA výsledky volby nezveřejnila, podle neoficiálních údajů však Izrael porazil českou kandidaturu v počtu hlasů 8:5. "Izrael měl výhodu, že má ve vedení UEFA svého zástupce. UEFA rovněž inklinuje k tomu přidělovat turnaje do méně protřelých lokalit. To se ukázalo i při volbě Eura 2012 do Polska a Ukrajiny. Také hrálo roli, že Izrael kandidoval podruhé za sebou a minule prohrál těsně s Dánskem. Měl tedy morální náskok," hledal důvody Fousek.

UEFA prý u každé kandidatury zhodnotila výhody a nevýhody. Za největší handicap v případě ČR Fousek na základě reakcí označil vzdálenost mezi pořadatelskými městy Prahou, Olomoucí a Uherským Hradištěm. "To mohla být nevýhoda, ale nemyslím si, že by to byl nějaký zásadní problém. Zažil jsem šampionáty, kde se cestovalo mnohem více. My se tak rozhodli hlavně kvůli tomu, abychom zaručili návštěvnost," vysvětlil.

Stadióny byly naším kladem, míní Fousek

Jednou z připomínek UEFA pak bylo i marketingové využití stadiónu Slavie v Edenu, kde by kvůli sponzorským smlouvám UEFA musely být zakryty reklamy. "Celkově ale právě stadióny byly naším kladem. Všechny čtyři uspěly velmi dobře. Také hotely byly naprosto bez problémů a ke kladům patřily i očekávaná návštěvnost a rozpočet," řekl Fousek, podle kterého byl český rozpočet 2,5 miliónu eur. Stejnou výši měl i Izrael. Bulharsko počítalo s rozpočtem 1,6 miliónu a Anglie s Walesem 4,5 miliónu.

Všech pět kandidatur bylo podle Fouska velmi kvalitních. "UEFA by každé z nich mohla pořadatelství okamžitě přidělit. Ale co se týká zpracování a podkladů, byla naše kandidatura nejlepší. To není jen můj názor, ale i dalších lidí," prozradil Fousek, který rovněž vyzdvihl to, že se na největším aktuálním projektu ČMFS podílel i bývalý reprezentant Pavel Nedvěd. "Nikdo neměl jako ambasadora turnaje držitele Zlatého míče. Kvalitní ambasador ke kandidatuře patří. On to sice nezvrátí, ale je to o image a ukazuje to, že nám na kandidatuře záleží," dodal.

Nyní je na výkonném výboru ČMFS, aby zhodnotil neúspěch v kandidatuře a rozhodl, zda se za dva roky přihlásí do boje o ME v roce 2015. "Já to výkonnému výboru určitě doporučím. Izrael rovněž uspěl až s druhým pokusem," řekl Fousek. Obává se ale případných změn v systému turnaje. "Hovoří se o tom, že by v roce 2015 mohlo mít EURO šestnáct účastníků, pak by kandidatura musela vypadat jinak," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace