Rubriky:

1. liga

Slavia může složit sestavu jen z útočníků, už jich má osm

3. února 2009 16:00 - PRAHA

Nejlepšího podzimního střelce prodali, tři nové útočníky si během zimy pořídili. Fotbalová Slavia tak disponuje dvojnásobným počtem forvardů proti běžným zvyklostem. Má jich momentálně osm! Jak trenér Karel Jarolím po odchodu Tomáše Necida složí útočný tandem obhájce titulu, to je jeden z největších otazníků před jarním startem Gambrinus ligy.

 

Ondřej Zlámal, slavia.cz

Jen si to shrňme. Počítáme-li mezi útočníky i univerzála Šmicra, má jich Slavia aktuálně opravdu osm. Mimo hru je jen dlouhodobě zraněný Litteri, spolu se Šmicrem si pak na místo v sestavě brousí zuby Ivana, Toleski, Šenkeřík, Besta, Fořt a od pondělí nově také mladík Pekhart. A to ještě na klubové soupisce figuruje mezi útočníky také Janda, který však nastupuje spíš jako záložník. Trenér Karel Jarolím by tak s trochou nadsázky klidně mohl poskládat sestavu jen z útočníků...

Přetlak na dvě místa v sestavě je to ohromný. Na začátku února lze zatím těžko říci, kdo z osmičky konkurentů drží v ruce největší trumfy. Podle aktuální formy by to mohl být třeba Fořt, který dal čtyři góly ve třech přípravných zápasech. „Zatím se mu daří, snaží se. Poctivě pracuje a vypadá to jako odměna za jeho snahu. Je na něm znát velká motivace,“ pochvaluje si Jarolím na soustředění v Dubaji.

První trefu v sešívaném dresu už má za sebou také Besta, další posila. „Útočníci musejí dávat branky, od toho na hřišti jsou. Navíc z toho nemůžeme dělat velké závěry, důležité zápasy teprve přijdou,“ poukazuje Jarolím. Besta má handicap, že se od zářijového vyhazovu z Brna připravoval sám. Na druhou stranu je typem útočníka, který Slavii chyběl. „Konečně mám jasno a klid. Po tom všem se cítím psychicky mnohem silnější,“ říká Aleš Besta.

Před startem jara dojde k zeštíhlení kádru

S Italem Litterim asi Jarolím na jaře počítat nemůže. Zranění se však nevyhýbají ani dalším ofenzivním hráčům. „Věřím, že to nebude nic vážného. Šmicer i Janda by neměli být vážně zranění. Uvidíme, jak to bude s Černým, toho bohužel bolí koleno,“ popisuje Jarolím.

A to řeč pořád ještě nepřišla na trojlístek starousedlíků. Ivana, Toleski a Šenkeřík na podzim odehráli méně minut, než si sami představovali. Odchodem Necida se jim rýsovala větší šance, jenže příchodem tří nových tváří se situace ještě víc zamotala.

Šmicer může hrát i v záloze, přesto se nezdá pravděpodobné, že by si Slavia celou osmičku útočníků pro jaro nechala. Tím spíše, že Jarolím potřebuje vyřešit také alternace na místě stopera a defenzivního záložníka.

„Konkurence je potřebná. Hráči teď mají prostor na to, aby se o místo poprali. K zeštíhlení kádru pak samozřejmě dojde a vedení rozhodne, zda si někdo bude moci hledat nové angažmá,“ předeslal generální ředitel klubu Petr Doležal před odletem do Dubaje.

Osm útočníků v bitvě o dvě místa
Aleš Besta
Plus: Kouč Jarolím si ho vybral proto, že podobný typ rvavého agresivního útočníka v mužstvu postrádal.
Mínus: Od září nehrál, navíc trénoval sám.
Pavel Fořt
Plus: Je typologicky hodně podobný Necidovi, v přípravě zatím dává nejvíc gólů.
Mínus: Na zahraničních štacích jen paběrkoval, často ho srážejí zdravotní problémy.
Milan Ivana
Plus: Již od působení ve Slovácku kouč Jarolím dobře ví, jakou kvalitu v něm má.
Mínus: Na podzim dal jen dva ligové góly, nehrál stabilně.
Gianluca Litteri
Plus: Dokázal se v Edenu rychle adaptovat.
Mínus: Místo zimní přípravy léčí zranění, pro jaro bez šance.
Tomáš Pehkart
Plus: Mladá puška typu Necida, v mládežnických kategoriích byl vždy kanonýrem. Slavia o jeho návrat dlouhodobě stála.
Mínus: V Anglii se mezi dospělými zatím neprosadil. Slavia nemá opci na jeho případný přestup.
Zdeněk Šenkeřík
Plus: I když moc nehrál, jako střídající hráč většinou dokázal hru týmu rozhýbat.
Mínus: Na podzim se do sestavy nikdy na delší čas nepropracoval.
Vladimír Šmicer
Plus: Největší zkušenosti, tah na branku, střelecká pohotovost a navíc důležitá role v kabině.
Mínus: Konec kariéry statečně oddaluje, ale je příliš často zraněný.
Goce Toleski
Plus: Jeho zabijácký instinkt kanonýra je na české poměry mimořádný.
Mínus: Na podzim účinkoval jen v polovině ligových zápasů a vstřelil pouze tři góly.

Pavel Dosadil, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: 1. liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..