FOTBAL: Slavia dokázala vyhrát v Plzni i v deseti, a nabídla tak Spartě novou šanci k ataku na titul

Fotbalisté Slavie zdramatizovali závěr fotbalové ligy a nabídli Spartě novou šanci zaútočit na mistrovský titul. V 27. kole totiž vyhráli překvapivě v Plzni, i když se museli od dvacáté minuty obejít bez Juhara vyloučeného za výchovný políček uštědřený domácímu kapitánovi Horváthovi. I v deseti však Pražané vítězství, které jim zajistil Škoda, uhájili a teď je na Spartě, která hraje proti Mladé Boleslavi v neděli, aby na výzvu odpověděla. V dalším dnešním zápase si zkomplikovala život Příbram, která prohrála s Olomoucí. Liberec vyhrál na Slovácku jasně 3:0 a přiblížil se tak pohárové Evropě.

Radost hráčů Slavie z úvodního gólu v Plzni. Druhý zleva střelec Milan Škoda.

Slavia v minulém kole při premiéře nového trenéra Michala Petrouše smázla Jablonec 5:1. Tentokrát se ovšem postarala o překvapení ještě větší. V Plzni začala výborně a po čtvrthodině šla do vedení gólem Škody, který se prodral do šestnáctky a nekompromisní střelou nedal Kozáčikovi šanci.

Po dalších pěti minutách se ovšem nechal hodně zbytečně vyloučit Juhar. Za výchovný políček Horváthovi spatřil červenou, musel předčasně do šaten a Pražané pokračovali jen v deseti. Domácí měli přesilovku, vynutili si pochopitelně převahu, ale proti dobře bránícím hostům se nedokázali prosadit.

A když už se do šance přece jen prodrali, zachraňoval výborný Čontofalský. Po půli už byla plzeňská převaha přímo drtivá, takže se hrálo prakticky permanentně před bránou Slavie, ta však odolávala a nakonec překvapivou výhru uhájila. Nabídla tak šanci Spartě, aby se znovu přihlásila do hry o titul. Může se tak stát už v neděli, kdy Lavičkův tým hostí doma Mladou Boleslav.

Příbram si zkomplikovala život

Příbram doma devět utkání v řadě neprohrála a také bilanci s Olomoucí měla na vlastním trávníku výbornou - s Hanáky u Litavky neprohrála už jedenáct zápasů za sebou, naposledy v roce 1999. Jenže po dnešním duelu už tyto statistiky neplatí. Sigma vedená novým trenérem Martinem Kotůlkem totiž u Litavky vyhrála 2:0 a zkomplikovala tak Příbrami život i starosti se záchranou.

Domácí se museli v úvodních dvaceti minutách víceméně bránit, protože Hanáci začali daleko aktivněji a ke gólu měli blíž. Ani v dalším průběhu zápase se obraz hry příliš nezměnil. Zatímco Příbram sázela na jistotu a šlo jí hlavně o to, aby neinkasovala, iniciativnější hosté se pokoušeli pod novým trenérem zlomit dlouhou sérii zápasů, v nichž nevyhráli. V 67. min. se nakonec povedlo dát Navrátilovi opravdu vedoucí gól. Příbram teprve za tohoto stavu začala myslet na útočení, jenže Wagner trefil ve vyložené šanci pouze břevno, takže nakonec o výhře hostů a importu tří bodů na Hanou rozhodl střídající Falta minutu před koncem po neskutečné hrubce domácích hráčů.

Pavelka zařídil vedení, Rabušic ho jistil

Sobotní tečku měly ve své režii celky Slovácka a Liberce. Severočeši začali zápas hodně aktivně, během prvních dvaceti minut kopali sedm rohů, měli více ze hry, ale střelecky se v úvodu nedokázali prosadit.

Až ve 32. minutě se trefil Pavelka a dostal hosty do zaslouženého vedení. Po přestávce ho střelecky disponovaný Rabušic pojistil, neboť využil kiksu brankáře Melichárka, který nahrával obsazenému Trousilovi.

Liberec pak kráčel za ziskem tří bodů, které potřebuje ke třetí příčce a tudíž cestě do pohárové Evropy. Zvláště, když Delarge přidal devět minut před koncem třetí branku a o výsledku nebylo pochyb.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.