Rubriky:

Evropské ligy

Ovečkin se rozhoduje, zda bude letos hrát NHL

20. července 2005 11:51 - WASHINGTON

Devatenáctiletá ruská hokejová hvězda Alexander Ovečkin má poslední hodiny na to, aby se rozhodl, zda chce v letošním ročníku hrát NHL za Washington. Jedničku loňského draftu získal v Rusku Avangard Omsk a ve smlouvě má klauzuli, podle níž se musí o svém případném odchodu do zámoří rozhodnout do 20. července. Jasno by měl tedy mít nejpozději do středeční půlnoci východoamerického času.

 

Internet

Ovečkina nečeká jednoduché rozhodování. Do NHL ho může zlákat spíše prestiž soutěže, nikoliv finanční podmínky. Podle nové kolektivní smlouvy mezi NHL a NHLPA, která už je na světě, ale musí ji ještě odsouhlasit generální manažeři a hráči, si totiž nováček může přijít podle platových stropů jen na 850 tisíc dolarů za rok. V Omsku má Ovečkin údajně smlouvu na 1,8 miliónu dolarů za sezónu, navíc čistého.

"Musí se rozhodnout, zda chce zůstat v Rusku nebo půjde do Washingtonu," potvrdil zámořským médiím Ovečkinův agent Don Meehan. "Měli jsme dlouhou diskuzi s Alexandrovou rodinou. Při několika příležitostech jsem mluvil s generálním manažerem Capitals Georgem McPheem a teď to budeme ještě řešit opět s rodinou. Zatím žádné rozhodnutí nepadlo."

Washington čeká na potvrzení kolektivní smlouvy

Mluvčí Washingtonu pouze sdělil, že dokud nebude ratifikována nová kolektivní smlouva, nebude klub Ovečkinovu situaci komentovat. O jejím potvrzení by mělo být rozhodnuto v pátek. Vycházející hvězda, která dosud působila v Dynamu Moskva, podepsala nedávno s Omskem roční kontrakt. Dynamo však dalo případ k arbitráži, protože prý vlastní na Ovečkina stále práva. Podle Meehana se však kluby snaží dohodnout před arbitráží.

Ovečkin v současné době trénuje s Omskem a ruský deník Sport Express citoval jeho slova, že pokud arbitráž rozhodne, že může zůstat v Omsku, tak zůstane v ruské superlize. Pokud by však měl jít zpátky do Dynama, tak se okamžitě sbalí a vyrazí do NHL.

Ruští hráči se do NHL hnát nebudou

V uplynulé sezóně si Ovečkin připsal v 47 zápasech za mistrovské Dynamo 33 bodů za 15 branek a 18 asistencí. Na kontě má starty již na třech mistrovství světa do dvaceti let a také na dvou seniorských šampionátech. Letos ve Vídni patřil k oporám ruské sborné. Na svůj vstup do NHL by byl pravděpodobně výkonnostně připraven už loni v osmnácti letech, pokud by soutěž nepřerušila výluka.

Po výrazném uskromnění hráčů podle finálního návrhu nové kolektivního kontraktu pravděpodobně v Rusku zůstane i řada dalších hráčů, či se tam další vydají. Podle agenta Marka Gandlera se hlavně ruští hráči nebudou do NHL hnát a pořádně si přesun za Atlantik rozmyslí. "Je bez debat, že Rusko je pro NHL největší hrozba zvenku, jakou kdy měla. Ekonomika se v Rusku zvedla, peníze proudí do hokeje. V kombinaci s plošným čtyřiadvacetiprocentním snížením platů v NHL to některé hráče potáhne do Ruska," citoval Gandlera deník Palm Beach Post.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy