Švédové a USA potvrdili roli favoritů a jsou na MSJ stoprocentní

PARDUBICE/LIBEREC

Hokejisté Švédska a Spojených států amerických potvrdili v dnešním zápasech na mistrovství světa hráčů do dvaceti let role favoritů a jsou po dvou zápasech stále stoprocentně úspěšní. Švédsko zvítězilo v Pardubicích nad nováčkem z Dánska vysoko 10:1 a posunulo se ve skupině A o skóre před dosud vedoucí Kanadu, český tým je s třemi body třetí. Američané zdolali v Liberci Švýcarsko 4:2 a předstihli ve skupině B Rusko.

Dánsku se povedl vstup do utkání lépe než ve čtvrtek proti České republice a po 66 vteřinách hry dostal outsidera do vedení Poulsen. Další průběh ale patřil výběru Tří korunek. V 8. minutě vyrovnal Möller a za dvě a půl minuty získal vedení Švédům Forsberg. V druhé části Švédsko zápas jednoznačně ovládlo. Kanonádu začal v oslabení Backlund, pak se trefil Lagerström a opět při přesilovce Dánska Backlund a skóroval i Figren. V závěrečném dějství pak dovršili desítku Lagerström, Patrik Berglund, šestnáctiletý Svensson Pääjärvi a Lundh.

Američané hráli s tradičním účastníkem elitní kategorie ze Švýcarska daleko vyrovnanější partii. Náskok získal tým USA v přesilových hrách. V šesté minutě potrestal Wieserův faul Wilson a na začátku druhé části zvýšil Sanguinetti, když pykali Švýcaři za nedovolený zákrok Josiho. Za 80 sekund ale korigoval stav útočník Bykov, syn trenéra seniorské ruské reprezentace Vjačeslava Bykova.

V 43. minutě ale pojistil při výhodě pěti proti třem tři body Američanům vanRiemsdyk. Opět v dvojnásobné přesilovce zvýšil Wilson a výsledek zkorigoval také v početní výhodě Jacquement.

Skupina A:
Dánsko - Švédsko 1:10 (1:2, 0:4, 0:4)
Branky a nahrávky: 2. Poulsen - 8. Möller (Hedman), 10. Forsberg (Lagerström), 27. Backlund, 31. Lagerström (Backlund, N. Andersen), 33. Backlund (Lagerström), 35. Figren (Larsson), 47. Lagerström (Backlund, Forsberg), 52. P. Berglund (Alcén, Möller), 53. Svensson Pääjärvi (Figren, Andersson), 55. Lundh. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Rönn - Kekäläinen (oba Fin.), Gorděnko (Rus.). Vyloučení: 5:8, navíc Berglund (Švéd.) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:2. Diváci: 694.
Švýcarsko - USA 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 25. Bykov (Wieser), 56. Jacquement (Weber, Froidevaux) - 6. Wilson (Schroeder, vanRiemsdyk), 23. Sanguinetti (vanRiemsdyk, Rakhshani), 43. vanRiemsdyk (Sanguinetti, Schroeder), 50. Wilson (Okposo, Schroeder). Rozhodčí: Konc (SR), Muylaert - Jobson (oba Kan.), Bláha (ČR). Vyloučení: 11:7. Využití: 1:4. Diváci: 1222.