Voráček řídil kanonádu v Montrealu. Plekanec po výprasku bije na poplach

New York

Gólem a dvěma asistencemi přispěl útočník Jakub Voráček v pondělním duelu NHL k vysoké výhře Philadelphie v Montrealu 7:3. Z českých hokejistů se trefil i Jiří Hudler, jehož gól po asistencích krajanů Horáka a Červenky však Calgary na body nestačil, Flames prohráli s Minnesotou 3:4.

Jakub Voráček (vpravo) uniká hráči Montrealu Joshi Gorgesovi.

Pondělní program NHL narušil pumový útok v cíli Bostonského maratonu, kvůli němuž byl odložen zápas mezi domácími Bruins a Ottawou.  Dohrávat se bude kvůli nabitému programu obou týmů až v neděli 28. dubna a zakončí tak základní část, která měla skončit o den dříve.

Montreal si minulý týden coby třetí celek NHL pojistil účast v play off, od té doby je to ale jiný tým. Po pondělním debaklu s Philadelphií se do vlastních řad opřela i opora Canadiens Tomáš Plekanec.

„Hned jak jsme si pojistili play off, říkali jsme si, že nesmíme přestat hrát. Neexistuje žádné vypínací a zapínací tlačítko, které by nám umožnilo v poklidu zakončit základní část a pak z ničeho nic začít hrát dobře v play off. Takhle to nefunguje," varoval Plekanec, jenž na konci úvodní třetiny asistoval u prvního gólu svého týmu.

To už Philadelphia ale předtím vedla 2:0. Po přestávce začala řádit dvojice Voráček, Claude Giroux (oba 1+2). Český forvard zvyšoval na 3:2. Po druhé siréně už vedli hosté 6:3 a o výsledku bylo prakticky rozhodnuto.

Hlavní hvězdou večera se stal Scott Hartnell, který vstřelil tři góly a zaznamenal svůj sedmý hattrick v kariéře. Hartnell se prosadil po sérii osmi zápasů, v nichž nezískal ani bod.

„Je skvělé, že se nám povedlo dát tolik gólů. Moc jsme jich v poslední době nenastříleli. Když se vám to takhle podaří, vždy to pomůže zvednout sebevědomí. Dnes jsme do toho šli naplno od začátku. Kluci hodně bruslili, tvrdě makali a hráli chytře," chválil kouč Flyers Peter Laviolet.

Jeho tým přerušil sérii čtyř porážek, na postup do play off však ztrácí sedm bodů.

Prospal pomohl Columbusu k výhře

O účast ve vyřazovacích bojích stále bojuje Columbus, který vydřel výhru 4:3 v prodloužení na ledě Colorada a v tabulce Západní konference se bodově dotáhl na osmý Detroit.

Ke čtvrtému vítězství Blue Jackets v řadě přispěl jednou asistencí i Václav Prospal, který ve 13. minutě přihrál na vyrovnávací gól na 1:1. Columbus měl pak na mále, když ztratil vedení 2:1 a po inkasovaném gólu dvě minuty před koncem třetí třetiny prohrával 2:3. Za 35 sekund však vyrovnal R.J. Umberger a v 65. minutě zařídil důležitý druhý bod Nick Foligno.

"Tenhle tým se nikdy nevzdává, dokážeme se v pravý čas zvednout a vstřelit důležité góly," zdůraznil autor vítězné trefy. "Snad je to věc, která nás nakonec dostane do play off. Ale zároveň si uvědomujeme, že musíme hrát o něco lépe a nenechávat všechno na poslední chvíli," dodal Foligno.

Kontakt s Columbusem nedokázali udržet hokejisté Dallasu, kteří po pěti výhrách v řadě prohráli 2:5 s Chicagem a ztrácejí na osmou příčku dva body. O další dva body zpátky je Phoenix, který podlehl 0:4 San Jose.

Ďáblům se play off vzdaluje

Play off pomalu uniká Ďáblům z New Jersey, kteří podlehli 0:2 Torontu, připsali si desátou porážku za sebou a na osmé místo ve Východní konferenci jim schází šest bodů.

Devils vyšli gólově naprázdno už ve druhém zápase v řadě, přestože přestříleli své soupeře výrazným rozdílem 65:24. "Je to frustrující. V rozhodujících chvílích trefíme tyčku, já pak hned neproměním další šanci. Ale jediná věc, kterou můžeme dělat, je hrát pořád stejně. Po deseti prohrách to zní ironicky, ale je to tak," prohlásil Patrik Eliáš.

A přiznal, že si celý tým připadá bezradně, včetně trenérů. "Nemají teď snadnou práci," uznal Eliáš. "My nevíme, co máme říct, oni nevědí, co mají říct. Jako by neexistovala spravedlnost. Troufnu si říct, že z těch deseti porážek jsme devětkrát soupeře přehráli. Je to frustrující," doplnil Eliáš.

Statistika NHL:
Toronto - New Jersey 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 54. Kessel, 60. McClement. Střely na branku: 13:32. Diváci: 19.425.
Montreal - Philadelphia 3:7 (1:2, 2:4, 0:1)
Branky: 20. Pacioretty (Plekanec), 21. Gallagher, 30. Galchenyuk - 28., 40. a 53. Hartnell (na druhou Voráček), 3. Simmonds, 6. Gustafsson, 22. Voráček, 31. Giroux (Voráček). Střely na branku: 28:33. Diváci: 21.273.
Nashville - Vancouver 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky: 22. Spaling, 32. Butler - 2. a 56. Kesler, 5. Roy, 38. Garrison, 41. Burrows. Střely na branku: 38:24. Diváci: 16.518.
Colorado - Columbus 3:4 v prodl. (0:0, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 31. a 46. McLeod, 58. McGinn - 33. Letestu (Prospal), 43. Comeau, 59. Umberger, 65. Foligno. Střely na branku: 32:30. Diváci: 13.694.
Calgary - Minnesota 3:4 (0:1, 0:1, 3:2)
Branky: 44. Hudler (Horák, Červenka), 52. Hanowski, 60. Baertschi - 32. a 46. Pominville, 3. M. Koivu, 44. Bouchard. Střely na branku: 23:27. Diváci: 19.289.
Chicago - Dallas 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 13. Toews, 33. Stalberg, 45. Shaw, 48. Hjalmarsson, 60. Hossa - 35. a 44. Jamie Benn. Střely na branku: 28:18. Diváci: 21.986.
Phoenix - San Jose 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky: 29. Couture, 31. Wingels, 37. Pavelski, 59. Irwin. Střely na branku: 35:41. Diváci: 13.094.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.