Chicago - Tampa Bay 2:3Stav série 1:2Blesková Palátova odpověď a úder v závěru. Tampa slaví ve finále druhou výhru

Chicago

Útočník Ondřej Palát se poprvé ve finále Stanleyova poháru prosadil do střelecké listiny a jeho trefa byla nesmírně důležitá. Český hokejista odpověděl zkraje třetí třetiny po pouhých třinácti vteřinách na vedoucí gól domácího Chicaga a zavelel k obratu Tampy Bay, který dokonal v čase 56:49 Cedric Paquette. Blesky tak vedou v sérii 2:1 na zápasy. Čtvrtý duel se hraje v noci na čtvrtek, výhodu domácího prostředí mají opět Jestřábi.

Útočník Tampy Bay Cedric Paquette (druhý zleva) slaví se spoluhráči vítězný gól na ledě Chicaga.

Nastoupí do brány Ben Bishop? Takovou otázku si kladli před třetím pokračováním finále asi všichni fanoušci Tampy. Hrdina Bolts odstoupil z druhého utkání kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním problémům a jeho účast v zápase byla nejistá.

Příznivci Blesků si ale mohli zhluboka oddechnout. Osmadvacetiletý Američan v kleci nechyběl a předvedl znovu vynikající výkon. Byl jednou z ústředních postav střetnutí. V hale United Center kryl šestatřicet střel soupeře a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Tampa měla v Chicagu výtečný start. Už dorážka Stamkose z třetí minuty měla gólové parametry, jenže Crawford výtečně zasáhl. O chvíli později však už zkušený gólman kapituloval. Hedman parádním pasem našel na útočné modré Callahana, jenž ranou pod víko rozjásal hosty.

Vyrovnat mohl Hossa, opuštěnou klec ovšem trestuhodně minul. Přesto se Chicago v první periodě dočkalo. V přesilovce napřáhl Richards, Bishop si na puk lapačkou sice sáhl, v cestě do sítě mu ale nezabránil. Domácí měli v úvodní dvacetiminutovce převahu, soupeře jasně přestříleli (19:7), druhý gól se jim ale vstřelit nepodařilo.

Paquette zlomil Jestřáby

Ve 26. minutě měl k němu blízko Vermette, jenž vystihl rozehrávku Tampy, jenže Bishop jeho pokus procedit mu kotouč mezi betony odhalil. Vzápětí měl výtečnou příležitost na druhé straně Kučerov. Po návratu z trestné lavice obdržel přihrávku o mantinel a uháněl zcela sám na branku, ani on ale v zakončení neuspěl. Výborný Crawford nepustil puk za svá záda ani v přesilovce Tampy pět na tři a do kabin tak odcházely oba celky za nerozhodného stavu.

Důležité momenty se odehrály ve 45. minutě. Saad nejprve k obrovské radosti zaplněné arény poslal ranou z mezikruží Chicago do vedení. Fanouškům Blackhawks ale vydrželo nadšení pouhých třináct sekund. Palát se skvěle zorientoval před brankou a z dorážky protlačil kotouč do sítě.

Rozhodující okamžik pak přišel necelé čtyři minuty před třetí sirénou, když Hedmanovu přihrávku usměrnil do poloodkryté branky Paquette.

Čtvrtý zápas se hraje na ledě Chicaga ve čtvrtek od 2.00 SELČ.

Finále play off NHL - 3. zápas:
Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
Branky: 15. B. Richards (Hossa, Shaw), 45. Saad (Hossa, Keith) - 6. Callahan (Hedman, Brown), 45. Palát (Kučerov, Johnson), 57. Paquette (Hedman, Callahan). Rozhodčí: Pollock, McCauley - Amell, Murphy. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 38:32. Diváci: 22 336. Hvězdy utkání: 1. Paquette (Tampa), 2. Hossa (Chicago), 3. Bishop (Tampa). Stav série: 1:2.
Chicago: Crawford - Keith, Hjalmarsson, Oduya, Seabrook, Cumiskey, Van Riemsdyk - P. Kane, B. Richards, Bickell - Teräväinen, Vermette, Sharp - Hossa, Toews, Saad - Shaw, Krüger, Desjardins. Trenér: Quenneville.
Tampa: Bishop - Hedman, Stralman, Carle, Šustr, Coburn, Garrison, Něstěrov - Stamkos, Filppula, Killorn - Kučerov, Johnson, Palát - Callahan, Boyle, Brown - Paquette, Morrow. Trenér: Cooper.