Špaček zařídil Buffalu sedmé vítězství v řadě

NEW YORK

Hokejisté Buffala vyhráli i svůj sedmý zápas v novém ročníku zámořské NHL a po prohře Minnesoty 1:2 v Anaheimu zůstali jediným neporaženým mužstvem v lize. Sabres v pátek zdolali 5:3 obhájce Stanley Cupu Carolinu a vítězný gól vstřelil český obránce Jaroslav Špaček.

Naopak poprvé v sezóně vyšel bodově naprázdno nejproduktivnější hráč soutěže Martin Havlát z Chicaga. V třetí třetině utkání s Dallasem si navíc poranil kotník a zápas nedohrál. Rentgen neodhalil žádnou zlomeninu, dobu léčby určí lékaři dnes.

Bufallo dělí jediné vítězství od vyrovnání nejlepší historické bilance klubu v úvodu sezóny z roku 1975. "Hrajeme dobře, ale podle mě můžeme být ještě lepší," řekl po utkání útočník Derek Roy. "Stále ještě děláme chyby, které musíme odstranit."

Buffalo rozhodlo o vítězství v třetí třetině, kdy se za nerozhodného stavu 3:3 trefili v rozmezí necelých dvou minut Thomas Vanek a Špaček. Hostující Mike Commodore potom stihl už pouze snížit. V součtu s minulou sezónou vyhrálo Buffalo dvanáct zápasů v základní části za sebou a vylepšilo klubový rekord. "Carolina má skvělý tým, vyhráli Stanley Cup. Byl to pro nás test a my ho zvládli. Dodá nám to ještě víc sebevědomí," uvedl kouč Sabres Lindy Ruff.

Tři body Vrbaty nestačily

Havlát poprvé nezískal ani jeden kanadský bod, ale zastoupil jej český spoluhráč Radim Vrbata, který přihrál na tři góly. Blackhawks přesto nakonec prohráli s Dallasem 4:5, přitom po dvou třetinách vedli 3:1 a ještě minutu a půl před koncem 4:3. Jenže pak vyrovnal Mike Ribeiro a 39 sekund před sirénou rozhodl o vítězství Stars Philippe Boucher. "Bylo to dnes jako na horské dráze. Ale v NHL se vyplatí bojovat až do konce," řekl Boucher.

Už popáté za sebou prohrála Philadelphia, která bez zraněného kapitána Petera Forsberga podlehla na Floridě 2:3. Asistenci u prvního gólu Panthers si připsal český útočník Rostislav Olesz. Veterán Ed Belfour se ve svém třetím zápase v brance Floridy konečně dočkal premiérového vítězství. "Byl to vyrovnaný zápas a je skvělé, že jsme ho dotáhli do vítězného konce," radoval se Belfour.

První dva góly vstřelili slovenští útočníci Jozef Stümpel a Juraj Kolník, rozhodující branku dal v závěru druhé třetiny Olli Jokinen. "Prohráli jsme pětkrát za sebou, s tím se člověk těžko smiřuje. Jsme hodně dole, že si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem zažil podobnou situaci," uvedl útočník Simon Gagne, autor obou gólů Flyers.

Výborného 400. zápas

Poprvé v sezóně se trefil útočník Petr Čajánek, jeho St. Louis však prohrálo s Vancouverem 2:3 v prodloužení. Canucks předvedli podobný obrat jako Dallas. Ve třetí třetině také smazali dvoubrankové manko a rozhodující gól vsítil obránce Sami Salo v poslední sekundě prodloužení. "Věděl jsem, že mám akorát tak čas na jednu střelu, naštěstí jsem to stihl," prohlásil Salo. Fakt, že puk přešel brankovou čáru ještě před vypršením hrací doby, potvrdil rozhodčí u videa.

Svůj jubilejní 400. zápas za Columbus sehrál v pátek český útočník David Výborný. Proti Torontu se ale neprosadil a Blue Jackets prohráli 2:4. Větší radost měli jubilanti v dresu Maple Leafs Kyle Wellwood a Michael Peca, kteří své 700. utkání v kariéře v NHL ozdobili gólem.

Columbus - Toronto 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)
Branky: 33. Malhotra, 60. Svitov - 30. McCabe, 38. Wellwood, 38. Peca, 54. Pohl. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17.303.
Florida - Philadelphia 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky: 3. Stümpel (Olesz), 28. Kolník, 39. O. Jokinen - 17. a 27. Gagne. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.194.
St. Louis - Vancouver 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 7. Čajánek, 46. Stempniak - 48. Pyatt, 60. Näslund, 65. Salo. Střely na branku: 19:39. Diváci: 9049.
Dallas - Chicago 5:4 (1:2, 0:1, 4:1)
Branky: 5. Miettinen, 54. Modano, 55. Lehtinen, 59. Ribeiro, 60. Boucher - 16. Kukkonen (Vrbata), 18. Bourque (Vrbata), 40. Holmqvist, 56. Lapointe (Vrbata). Střely na branku: 38:22. Diváci: 18.198.
Buffalo - Carolina 5:4 (1:1, 2:2, 2:1)
Branky: 10. Pominville, 33. Kalinin, 34. Afinogenov, 54. Vanek, 56. Špaček - 6. Walker, 29. E. Staal, 36. Belanger, 59. Commodore. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.690.
Anaheim - Minnesota 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 24. S. Niedermayer, 31. O'Donnell - 33. Bouchard. Střely na branku: 29:28. Diváci: 13.430.