Rubriky:

Ostatní

Super Six vyhrály ruské kluby a pět českých hokejistů

8. ledna 2008 10:38 - PETROHRAD/PRAHA

Počtvrté a pravděpodobně naposledy se o nejlepším hokejovém klubu Evropy bude rozhodovat na petrohradském turnaji Super Six. Od sezóny 2008/09 by jej měla nahradit Liga mistrů. Vítěznou sérii ruských mistrů může završit Metallurg Magnitogorsk, vyslancem českého hokeje bude opět pražská Sparta.

O pohár Silver Stone pro šampióna starého kontinentu si šestice ligových vítězů zahrála v Petrohradě poprvé v roce 2005. Turnaj Super Six tehdy po pětileté odmlce navázal na Evropskou ligu, která kvůli nezájmu sponzorů, televizních stanic i samotných klubů před osmi lety zanikla. Druhé největší ruské město pak hostilo na základě smlouvy s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) i další ročníky.

Už letos na podzim by však IIHF chtěla uvést v život nový projekt, jehož model vychází právě ze zkrachovalé Evropské ligy, nyní samozřejmě s dostatečným finančním krytím. Vítěz plánované Ligy mistrů by si rovněž zahrál i s nejlepším týmem NHL o nově vzniklou trofej Victoria Cup, která by letos měla zažít také svou premiéru. Evropské zástupce určí napoprvé právě ještě nadcházející petrohradská akce.

Letos čeká Spartu finská jednička Kärpät Oulu a švýcarský Davos

Šanci zasáhnout do případné konfrontace severoamerického a evropského klubového hokeje bude mít z českých celků jako první Sparta. Musela by zahrát ale mnohem lépe než loni, kdy ve své skupině prohrála se slovenskou Žilinou (2:4) i finskou Hämeenlinnou (2:3). Letos ji čeká úřadující finská jednička Kärpät Oulu i se svými bývalými pilíři Michalem Brošem a Ondřejem Kratěnou, a pak švýcarský Davos.

Všechny tři dosavadní ročníky petrohradského turnaje evropských mistrů vyhrály týmy ruské superligy: Avangard Omsk, Dynamo Moskva a loni Ak Bars Kazaň. Poraženým finalistou byl vždy finský mistr, a to dvakrát Kärpät Oulu a naposledy Hämeenlinna. Vítěznou ruskou sérii může nyní završit dvojnásobný vítěz předchozí Evropské ligy Magnitogorsk.

Ruku k vítěznému dílu přiložili i čeští hráči. Před třemi lety rozhodl o triumfu Omsku, v němž působil i Jaroslav Bednář, svou trefou v prodloužení Jaromír Jágr, u předloňského vítězství moskevského Dynama asistovali Pavel Rosa s Václavem Pletkou. V dresu Kazaně oslavil loňské prvenství po vysoké výhře 6:0 nad Hämeenlinnou obránce Jan Novák. Zato český klub na účast ve finále čeká marně.

Po ZKL Brnu převzali nadvládu hráči CSKA Moskva

Soutěž nejlepších evropských klubů, u jejíhož zrodu stál novinář a pozdější dlouholetý předseda IIHF Günther Sabetzki, se koná už od 60. let, zvláštní prestiž si přesto nikdy nevydobyla. První tři ročníky PMEZ vyhrál československý mistr ZKL Brno, po kterém převzali nadvládu nad Evropou hráči CSKA Moskva. Téměř neporazitelný klub zvítězil dvacetkrát, přičemž jeho neuvěřitelnou sérii dokázali narušit pouze hokejisté Křídel sovětů a Poldi Kladno.

V roce 1996 se soutěž převtělila do zbrusu nové podoby. Evropská liga měla být podobně lukrativním zbožím jako fotbalová Liga mistrů, ale zůstalo jen u přání. Pro finanční ztrátovost byl celý podnik po čtyřech ročnících zrušen.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní