Historický úspěch inline hokejistů. V Pardubicích se stali mistry světa!

PARDUBICE

Odveta z loňského finále se povedla, soupeř z nejtěžších byl poražen. Čeští inline hokejisté porazili v Pardubicích mužstvo USA 3:2 a vyhráli první zlato v historii mistrovství světa organizace IIHF. Klání dvou neporažených na turnaji opanovalo mužstvo, které patřilo od začátku šampionátu k favoritům.

Čeští inline hokejisté oslavují titul mistrů světa

První čtvrtinu vyhrál domácí tým 1:0. V osmé minutě propálil amerického gólmana Martin Vozdecký. V desáté minutě předvedl skvělý zákrok brankář Roman Handl. Gólu se ale dožadovali i hosté, a to už v první minutě, ale pro posunutou branku nebyla šance uznána.<table border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" class="table_1"><tbody><tr class="invert"><td><a href="http://online.sport.cz/on-line?id=11631" onclick="return onlineShow(this.href);">Finále MS v inline hokeji Česko - USA </a></td></tr></tbody></table>

Ve druhé dvanáctiminutovce Američané vyrovnali v přesilové hře, v 16. minutě se radoval Chavira a obě mužstva měla opět ke zlatu stejně daleko. Fanoušci v pardubické ČEZ aréně ale dlouho na další radost nečekali. Jan Besser využil přesilovku. Puk se sice odrazil od jeho nohy, padl tedy bruslí, ale nešlo o kopnutí.

Hráči vedení trenérem Petrem Hemským zatlačili soka do obrany a vytvářeli si šance, 39 sekund před koncem druhé dvanáctiminutovky se skóre opět měnilo. Po krásné trojkombinaci Tomáš Mojžíš střílel do odkryté branky. Po této trefě Češi vyhráli i tuto čtvrtinu a celkově v polovině utkání vedli 3:1.

Američané tlačili

Na začátku druhé poloviny zápasu Američané hráli opět přesilovou hru, na trestnou lavici musel obránce Karel Rachůnek, ale tato silná zbraň hostů zůstala nevyužita. Obdobná příležitost se naskytla i Čechům. Ale i tato šance neskončila úspěšně. Přesto ještě padl v této čtvrtině gól. Domácí mužstvo inkasovalo sedm sekund před koncem této části hry. Hosté snížili na 2:3 při přesilovce. Duel měl před sebou napínavý konec.

Ten navíc ještě umocnilo další vyloučení českého hráče. V 38. minutě šel za hákování pykat Ladislav Vlček. Nakonec vydržel až do konce svého trestu, skóre se neměnilo. Zámořský tým tlačil, domácí se dostávali do útoku sporadicky, ale stav 3:2 stále trval.

Cesta ke zlatu byla blíže, když Američané hráli v oslabení, do konce zbývaly tři minuty. Rachůnek a Vozdecký se dostali do šancí, ale poměr gólů se neměnil.

Infarktovému závěru ale nebyl konec. Do početní výhody se dostali opět hosté, ti si vzali navíc oddechový čas. Do konce zbývala necelá minuta a Amerika hrála bez brankáře. Po závaru před českou brankou si vzal čas na oddych i kouč Petr Hemský. Do poslední sirény zbývalo 22 sekund. Gól už nepadl a Češi slaví první titul mistrů světa.

<tbody><tr class="invert"><td><strong>Finále </strong></td></tr><tr class="highlight"><td><strong>Česká republika - USA 3:2</strong> (1:0, 2:1, 0:1, 0:0) </td></tr><tr><td><strong>Branky a nahrávky:</strong> 8. Vozdecký (Demel), 20. Besser (Polanský), 24. Mojžíš (Tenkrát, Koudelka) - 16. I. Chavira (Gawrys, Beilsten), 36. I. Chavira (Beilsten). <strong>Rozhodčí:</strong> Virta (Fin.), Friday (USA). <strong>Vyloučení:</strong> 5:3. <strong>Využití:</strong> 1:2. <strong>Diváci:</strong> 5000. </td></tr></tbody>