Čeští hokejisté poosmé v řadě prohráli se Švédy

PLZEŇ

Česká hokejová reprezentace v úterý prohrála přípravné utkání se Švédskem 3:4. Před nadcházejícím turnajem Karjala Češi třikrát vedli, když premiérové góly v národním celku zaznamenali Ivan Huml a Ondřej Veselý. Švédové, proti kterým ve čtvrtek v Praze Češi vstoupí do Karjaly, v úvodu třetího dějství Wallinem a Hedströmem otočili skóre.

Kouč Hadamczik postavil šest nováčků, odpočívali zkušení Jaroslav Hlinka a Václav Varaďa. Proti neoblíbenému soupeři, se kterým posledních sedm zápasů prohráli, začali v Plzni Češi aktivně. Hned ve 2. minutě pálil domácí oblíbenec Matějovský, gólman Ersberg byl připravený. Domácí dobře bruslili a dělali soupeři problémy, gólman Málek si poprvé sáhl na puk až na konci sedmé minuty.

Švédové se do šance dostali až při následné přesilovce, ale v oslabení ujel Irgl s Ivanem Humlem. Reprezentační nováček Huml při svém třetím střídání v národním celku vstřelil úvodní gól. Švédové srovnali v 18. minutě, když Johan Davidson dorazil do branky puk po šanci Nordgrena.

Veselý také slavil premiérovou trefu

Českému výběru znovu vyšel vstup do třetiny, když po několika vteřinách dokázal využít vyloučení Hedströma. Ondřej Veselý pohotově dorazil střelu Josefa Straky. I pro Veselého to byla premiérová reprezentační trefa.

Švédi opět vyrovnali ve 29. minutě. Eriksson nejprve trefil tyč prázdné české branky, ale Christian Berglund rybičkou dorazil puk do branky. O čtyři minuty později už Češi znovu vedli. Brendl nejprve trefil tyč a dojíždějící Radek Hamr bez problémů dorazil.

Hosté znovu vyrovnali ve 34. minutě, ruský rozhodčí ale chybně gól neuznal pro postavení Nordgrena v brankovišti. Toho na Málka natlačil český bek.

Česká obrana zkolabovala

Seveřanům vyšel úvod třetího dějství a zatlačili soupeře před Málka. Ten kapituloval po střele Lindgrena a teči Rickarda Wallina. Obrana domácích zkolabovala a ve 49. minutě znovu inkasovala. Na útočné modré propadl Platil a po skvěle zahraném přečíslení 2 na 1 Jonathan Hedström poprvé poslal Švédsko do vedení. To už jeho hráči do závěrečného hvizdu nepustili.

Do úterka národní tým ani jednou z deseti zápasů v Plzni nikdy neprohrál, jen jedinkrát remizoval. Shodou okolností také se Švédy, kteří se v úterý v Plzni radovali z výhry 4:3. Českou reprezentaci čeká ve čtvrtek úvodní zápas turnaje Karjala, v Praze je znovu čekají Švédové.

Česká republika - Švédsko 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Huml (Irgl), 21. Veselý (J. Straka), 32. Hamr (Brendl, J. Straka) - 18. Davidsson (Nordgren), 29. Berglund (J. Eriksson, D. Tärnström), 44. Wallin (Lindgren, Ölvestad), 49. Hedström (Berglund, Wallin). Rozhodčí: Zacharov (Rus.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4106.
Česká republika: Málek - Hamr, Žižka, Čutta, Zíb, Hrabal, Čáslava, Platil, Blaťák - Brendl, J. Straka, Veselý - Irgl, Huml, Frolík - Šimánek, Divíšek, Matějovský - Kudrna, Skuhravý, Pivko. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Švédsko: Ersberg - Stralman, D. Tärnström, Mag. Johansson, Enström, Sandström, Lindgren, Jonsson, Hallberg - Berglund, Warg, Hedström - T. Eriksson, J. Eriksson, Mansson - Mattsson, Ölvestad, Wallin - Nordgren, Jönsson, Davidsson. Trenér: Bergt-Ake Gustafsson.