Australané vedou po prvním dnu medailové hodnocení OH

Austrálie vede po prvním dnu olympijských soutěží medailové pořadí zemí v Riu de Janeiro. Dvěma zlatými medailemi k tomu přispěli plavci, Mack Horton na 400 m volným způsobem a kraulařská štafeta žen na 4x100 metrů, která navíc triumfovala v novém světovém reordku 3:30,65. Bronz přidalo družstvo lukostřelců.

Australský olympijský vítěz v závodu 400 metrů volně Mack Horton.

Finálový blok v bazénu v Riu ozdobila světovým rekordem i Katinka Hosszúová. Maďarka zlepšila o víc než dvě vteřiny světový rekord v polohovém závodě na 400 metrů a vybojovala svoji vůbec první olympijskou medaili. Maďarsku patří se dvěma zlatými druhé místo mezi zeměmi, o druhý triumf se postarala kordistka Emese Szászová.

Uzbekistán0011

V olympijském bazénu padla v prvním dnu soutěží hned tři světová maxima, o první se v rozplavbě prsařské stovky postaral jednadvacetiletý Brit Adam Peaty (57,55).

Češi na medaili čekají

Pro českou výpravu úvodní den olympiády žádný cenný kov ani finálovou účast nepřinesl. Turnaj ve stolním tenisu skončil pro české reprezentanty hned po prvním hracím dnu. Poslední zástupkyně Iveta Vacenovská prohrála v druhém kole s obranářkou Teťjanou Bilenkovou z Ukrajiny 0:4 na sety, zbylí tři reprezentanti vypadli už v prvním kole.

"V celém týmu bude převládat velké zklamání. I pro mě tím, že jsem vypadla v druhém kole, i když jsem měla příznivý los," litovala Vacenovská.

Sportovní gymnasta David Jessen neuspěl v kvalifikaci víceboje, v němž snil o účasti ve finále. Po několika zaváháních obsadil v kvalifikaci konečné 47. místo a mezi čtyřiadvacet postupujících se nevešel. Devatenáctiletý rodák z USA, jehož snažení v hledišti sledovala i jeho matka, vicemistryně světa na kladině Hana Říčná, spadl při prostných a při cvičení na koni našíř. Zaváhání poznamenalo i jeho sestavu na bradlech.

Na oblíbené hrazdě sice nechyboval, na finálovou osmičku to ale zdaleka nestačilo. Umístění na 35. pozici je ale jeho nejlepším olympijským výsledkem, dělené 37. místo obsadil za přeskok.

"První disciplína mě zklamala, kdybych udělal dobrého koně, mohl bych mít dobrou známku a to by mě víc motivovalo a povzbudilo na další nářadí. Když jsem spadl, bylo to trochu zklamání," litoval Jessen. "Kruhy jsem udělal, jak umím, na přeskoku jsem byl spokojený a bradla mě trochu zklamala, umím je líp. Na prvním cviku jsem skoro spadl. "Na hrazdě se mi sestava hodně povedla, to byl nejlepší výkon," doplnil. Chyba při doskoku posledního prvku na prostných podle něj pramenila nejspíš už z únavy.

Basketbalisté USA zahájili obhajobu zlatých medailí na olympijských hrách exhibičním vítězstvím 119:62 nad Čínou. Američané s týmem složeným jen z hvězd z NBA vyhráli už první čtvrtinu o 20 bodů a snadno si došli pro první výhru. Od roku 1996 vyhráli pod pěti kruhy vyšším rozdílem jen jednou. Američané usilují o třetí zlato v řadě a celkově patnácté.