Rosberg ovládl tréninky v Belgii. Po explozi gumy v 300 km/h byl ale v šoku

Praha/Spa-Francorchamps

Po téměř měsíční pauze se na tradičním okruhu ve Spa-Francorchamps znovu roztáčí kolotoč formule 1 a páteční program na nejdelší trati v seriálu tradičně patřil měřeným tréninkům. V dopolední i odpolední jízdě dominoval pilot Mercedesu Nico Rosberg, přestože druhý trénink nedokončil poté, co mu spektakulárně vybuchlo pravé zadní kolo.

Pilot Mercedesu Nico Rosberg při měřeném tréninku na okruhu ve Spa-Francorchamps.

Rosberg se dopoledne dokázal vypořádat s počátečními problémy s vozem, s nímž během první hodiny tréninku strávil většinu času u mechaniků, a v boji s chronometrem (a stájovým kolegou Lewisem Hamiltonem) byl nakonec nejlepší, když zaznamenal čas 1:51,082 min. Hamilton ztratil dvě desetiny a solidní tempo předvedl rovněž Daniel Ricciardo z týmu Red Bull, kterého na třetím místě dělilo od britského lídra šampionátu pouhých pět setin sekundy.

Program tréninku byl po padesáti minutách na deset minut přerušen, když Pastor Maldonado ztratil kontrolu nad svým lotusem a zastavil se až o bariéru. Po restartu tréninku přišel čas Rosberga, který po návratu na trať stanovil nejrychlejší čas dopoledne.

Před výbuchem nejrychlejší kolo

I odpoledne zavlály nad okruhem dvakrát červené vlajky a poprvé byl příčinou přerušení tréninku Rosberg, jemuž ve vysoké rychlosti doslova explodovalo pravé zadní kolo. Německý jezdec s neovladatelným vozem doklouzal mimo trať a zastavil těsně před bariérou.

„Byl to šok. Ztratit v rychlosti přes 300 km/h náhle kontrolu nad vozem není nic příjemného. Byla to čistě otázka štěstí, že jsem zůstal mimo bariéru," přiznal v boxech. „Něco podobného jsem snad ještě neviděl," ulevil si u monitoru technický šéf Mercedesu Paddy Lowe.

Ještě před výbuchem pneumatiky Rosberg dokázal zajet kolo za 1:49,385 min. a stanovil tak nejlepší čas dne. Druhý Hamilton ztratil tři desetiny, třetí Ricciardo sedm.

Nedlouho po Rosbergově předčasném konci vlály červené vlajky znovu, když Marcus Ericsson poslal do bariéry svůj sauber. "Jsem ok. Ale trefil jsem dost tvrdě zeď, omlouvám se," hlásil švédský jezdec do vysílačky z místa karambolu.

McLaren se opět propadl

Po nadějném výsledku z Maďarska, kde skončil Fernando Alonso na pátém místě a Jenson Button na deváté pozici, opět nebylo příliš důvodu k radosti v garáži McLarenu. Oba jezdci se totiž opět propadli na chvost. Nejlepším výsledkem dne bylo dopolední šestnácté místo Alonsa.

Tým navíc u obou vozů vyměnil motory a další komponenty, za což oba jezdci přijdou dohromady o 55 míst (Alonso 30, Button 25) na startu a v neděli tak vyjedou do závodu z poslední řady bez ohledu na výsledek v kvalifikaci.

Program Velké ceny Belgie pokračuje v sobotu ve 14.00 kvalifikací, nedělní závod pak startuje rovněž ve 14.00. Jeho průběh budete moci tradičně sledovat v podrobné on-line reportáři na Sport.cz, přímý přenos vysílají kanály Sport1 a Sport2.