Rossi v Mugellu ukončil nadvládu Hondy

MUGELLO (Itálie)

Velkou cenu Itálie silničních motocyklů vyhrál v nejsilnější kategorii MotoGP domácí miláček Valentino Rossi. Ten si na okruhu v Mugellu připsal druhý triumf v sezóně a v průběžném pořadí šampionátu se posunul na druhé místo za Španěla Seta Gibernaua, který dojel druhý. Jeden bod za 15. místo získal ve třídě do 125 ccm český motocyklista Lukáš Pešek.

Další český závodník Jakub Smrž v závodu kubatury do 250 ccm upadl. Startoval přitom díky dvanáctému času v kvalifikaci z třetí řady startovního roštu, ale 11. místo z předchozí VC Francie nenapodobil. Kolizi měl už v první zatáčce po startu, ocitl se v únikové zóně a musel dohánět ztrátu.

Deset kol před koncem pak jeho snahu o vylepšení průběžného 17. místa ukončil pád. "Když jsem po startu trefil zbytečně brzdícího Vincenta, rozhodilo mě to. Nevzdal jsem se a stíhal soupeře, ale pak mi podklouzlo přední kolo," vylíčil Smrž.

Hrdinou víkendu v dvěstěpadesátkách byl argentinský jezdec Sebastian Porto s aprilií. Do závodu odstartoval sice z první pozice, ale se zraněním hrudníku, které si způsobil při pádu v sobotní kvalifikaci. Prakticky celý závod se přetahoval o vedení s Francouzem Randym De Punietem, v posledních kolech však získal rozhodující náskok.

Těsně před cílem vynechal motor

De Punieta potom postihla ohromná smůla, když ho v posledních stovkách metrů zradil motor jeho aprilie a těsně před cílem jej předstihli další dva soupeři. I přes čtvrté místo ale Francouz udržel vedení v průběžné klasifikaci.

Ve stopětadvacítkách se český mladík Pešek vydal na trať ze čtvrté řady. Třinácté místo z kvalifikace se mu sice udržet nepodařilo, ale i tak získal alespoň bod. Vítězství v nejslabší kubatuře pro sebe urval na 'domácím' okruhu Roberto Locatelli na aprilii. Třicetiletý Ital slavil triumf ve stopětadvacítkách po čtyřech letech, vedení v MS udržel jeho krajan Andrea Doviziozo, jenž dnes skončil těsně pod stupni vítězů.

Rossi: Jako bych vyhrál dva závody

Závod nejsilnější třídy MotoGP ovlivnil déšť, který šest kol před koncem zamokřil trať a jezdci museli hromadně přezouvat pneumatiky. Po krátké přeháňce se vydali znovu na trať a odkroužili závěrečných šest kol.

Z vítězství se radoval domácí miláček Valentino Rossi, jenž se po novém startu sice na chvilku propadl až na páté místo, díky zkušené jízdě si ale nakonec připsal druhý triumf v sezóně. "Neskutečný závod. Skvělé, před tolika fanoušky," rozplýval se pětinásobný mistr světa. "Jako bych dnes vyhrál dva závody - jeden na suchu, druhý na mokru," dodal.

Obhájce titulu jezdící letos na yamaze za sebou nechal vedoucího muže průběžného pořadí Seta Gibernaua ze Španělska a ukončil jedenáctiletou nadvládu Hondy na okruhu. Další italský jezdec Max Biaggi byl třetí. Rossi se dostal Gibernauovi na dostřel, ztrácí na něj už jen deset bodů.

...
Smrž (ČR/Honda) nedokončil.Průběžné pořadí po čtyřech závodech: 1. De Puniet73 b 2. Pedrosa70 3. Porto50 4. Nieto45 5. Rolfo (It./Honda)41 6. De Angelis (San Marino/Aprilia)40 ... 19. Smrž5 MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha)12:06,803 2. Gibernau (Šp./Honda)-0,361 3. Biaggi (It./Honda)-1,540 4. Bayliss (Austr./Ducati)-1,782 5. Xaus (Šp./Ducati)-2,389 6. Barros (Braz./Ducati)-2,446 Průběžné pořadí po čtyřech závodech: 1. Gibernau86 2. Rossi76 3. Biaggi72 4. Barros48 5. Checa (Šp./Yamaha)36 6. Edwards (USA/Honda)33