Český tým Elit triumfoval v MS silničních motocyklů

LE MANS

Český tým Elit si v neděli připsal historický úspěch v mistrovství světa silničních motocyklů. Zasloužil se o to švýcarský jezdec Thomas Lüthi, který v jeho barvách vybojoval v Grand Prix Francie premiérové vítězství ve třídě do 125 ccm. Osmnáctiletý pilot nenašel přemožitele už v kvalifikaci a dnešní závod vyhrál s pohodlným náskokem tří sekund před Španělem Sergiem Gadeou.

Třetí dojel Fin Mika Kallio a upevnil si vedení v průběžném pořadí šampionátu. Lüthi se vyšvihl ze šesté na druhou pozici a na Kallia ztrácí dvanáct bodů.

Český jezdec Lukáš Pešek nedokázal využít výhodné pozice ve druhé řadě startovního roštu a po pádu v sedmém kole závod nedokončil. Po devátém místě v Šanghaji dnes Pešek špatně odstartoval a klesl na dvanácté místo, které mu patřilo i před jeho odstoupením. Karel Abraham skončil jednadvacátý.

Čeští motocyklisté nedosáhli na body ani v kubatuře do 250 ccm. Jakub Smrž obsadil šestnácté místo a pouze o jednu příčku mu unikla poslední bodovaná pozice. Za patnáctým Italem Andreou Ballerinim však zaostal o více než dvacet sekund. Radomil Rous byl jednadvacátý.

Závod dvěstěpadesátek vyhrál Španěl Daniel Pedrosa, který těsně před cílem využil chyby domácího Randyho De Punieta, a zarmoutil tak francouzské fanoušky. Světový šampion Pedrosa si s náskokem pouhých 251 tisícin sekundy připsal druhé prvenství v sezoně a ujal se vedení v celkové klasifikaci. Z čela sesadil dnes třetího Itala Andreu Doviziosa. Vítěz předchozích dvou závodů Australan Casey Stoner se tentokrát musel spokojit se čtvrtým místem.

V královské kubatuře MotoGP dál dominuje Valentino Rossi, který vyhrál třetí ze čtyř letošních podniků. Po prvenství v kvalifikaci dnes po velkém boji porazil o 382 tisícin druhého Španěla Seteho Gibernaua, jenž tak přišel o šanci stát se prvním trojnásobným vítězem závodu nejsledovanější třídy z Le Mans. Dlouho vedl Rossiho týmový kolega Američan Colin Edwards, ale nakonec skončil třetí. Na stupně vítězů se prosadil poprvé v sezóně.