MotoGP ovládl Lorenzo, Abraham jednadvacátý. V Moto3 čest českých jezdců zachraňoval devátý Kornfeil

Brno

Španěl Jorge Lorenzo potvrdil v Moto GP svou letošní brněnskou domimanci, do dalšího závodu MS startoval z pole position a nedal nikomu ze soupeřů šanci. Karel Abraham obsadil 21. místo. Úvodní závod brněnské Velké ceny vyhrál Ital Niccolo Antonelli, z české dvojice jezdců třídy Moto3 byl úspěšnější Jakub Kornfeil na devátém místě. Ze třetí řady startující Karel Hanika se zapletl do jednoho z pádů a závod dokončil až na 26. příčce.

Jorge Lorenzo ze Španělska po triumfu v Brně.

Lorenzo si dojel pro páté vítězství v sezóně, v Brně se dočkal poprvé od roku 2010 a přerušil triumfy značky Honda na Masarykově okruhu v královské třídě.

Jelikož legendární Ital Rossi dojel třetí a dostal se tím tak i pojedenácté letos na stupně vítězů, mezi týmovými kolegy došlo k rovnosti bodů, ale v čele šampionátu MotoGP je nyní Španěl, jenž má na kontě víc výher.

Abraham kolo od vítěze nedostal

Abraham se statečně pral i přes bolavý palec levé nohy, která ho nejvíc limitovala při řazení, nakonec obsadil 21. místo a na poslední chvíli odvrátil i hrozbu, že mu vítěz nadělí celé kolo.

„Závod byl pro mne rozhodně dost velké utrpení, noha bolela opravdu šíleně. Nemohl jsem ale riskovat, že bych spadnul a nohu si poničil ještě víc. Nakonec se mi velmi těsně podařilo uhájit, že jsem nedostal od Lorenza celé kolo," říkal Abraham, jenž se okamžitě po dojetí odbelhal o berlích do péče lékařů. „Teď nejsem vůbec schopný na nohu šlápnout."

Argentinec v nemocnici

Závod Moto3 byl při brněnské Velké ceně přerušen po hromadné havárii čtyř jezdců hned ve třetí zatáčce prvního kola. První kolize čtyř přišla už krátce po startu, fatálnější nehoda opět kvarteta jezdců se odehrála bohužel vzápětí. Nejhůř ji odnesl teprve osmnáctiletý Argentinec Rodrigo, kterého odvážela sanitka do nemocnice, ale byl při vědomí.

V okamžiku nehody jel ze třetí řady roštu startující Hanika na skvělém 5. místě, jenže závod zastavila červená vlajka a znovu byl odstartován s půlhodinovým zpožděním a došlo k jeho zkrácení z 19 na 12 kol. Pět jezdců už se na roštu neobjevilo, vedle zraněného Rodriga to byli i Ajo, Locatelli, Ono a Kappler.

Hanikovi restart už zdaleka tolik nevyšel a navíc ve druhém kole se z dvanácté pozice zamotal do pádu tří jezdců. Sice znovu nasedl na motocykl, ale z chvostu třetí desítky a při výrazné časové ztrátě už nemohl myslet na bodový zisk.

„Moc mě mrzí zastavení závodu. Při prvním startu jsem se odpíchnul perfektně a jel bych v pohodě čelní skupinu," litoval Hanika. "Po tom restartu už to nebylo takové, zůstal jsem tam zaseklý a poztrácel pozice. Mrzí to, věděl jsem, že jsem tam vpředu mohl být," říkal hodně zklamaně 19letý brněnský jezdec, kterého definitivně vyřadila ze hry o body nezaviněná kolize.

„Bohužel se tam stal ten incident, kdy přede mnou nesmyslně zabrzdil Francouz Quartararo. Já k tomu přišel jako slepý k houslím. Co jsem s tím mohl dělat, když najednou přede mnou téměř zastaví borec a musel jsem sáhnout po brzdě, abych ho nenabral úplně. Padli jsme všichni. Sice mě bolí koleno a páčky byly různě zohýbané, ale chtěl jsem v Brně dojet," líčil Hanika.

Kornfeil je s výsledkem spokojený

Naopak druhý český jezdec Kornfeil se rval dopředu ze sedmé řady na startu. Udržel kontakt s čelní skupinou a nakonec si dojel pro druhé nejlepší umístění v letošní sezóně.

"Mohu být spokojený, z dvacátého místa na startu na deváté místo v cíli, to určitě není ostuda. Mým cílem bylo udržet se v čelní skupině, to se povedlo, Odstup 1,4 sekundy na vítěze je můj nejnižší letos a v Brně vůbec. Jel jsem to, čeho jsem byl já i motorka schopni," líčil Kornfeil.

O prvenství se bojovalo do poslední zatáčky, nakonec je poprvé v životě urval 19letý Ital Antonelli. s náskokem patnácti setin před krajanem Bastianinim. Lídr šampionátu Kent dojel až sedmý.

Moto2 opanoval Zarco

Závod Moto2 ovládl rovněž z pole position Francouz Johann Zarco, jenž si letošním čtvrtým vítězstvím upevnil průběžné vedení v šampionátu. Triumf slavil nadšeně saltem před diváky. Není divu, má už 79 bodů na skok a je o další krok blíž titulu. Společnost na stupních vítězů mu dělali dva Španělé.