Pešek odstartuje do Velké ceny Španělska z první řady

Jerez

Motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Španělska z první řady, což se mu podařilo poprvé v kariéře. Český jezdec na stroji Derbi obsadil v sobotní kvalifikaci kategorie do 125 ccm v Jerezu třetí místo. Jeho dosavadním maximem na startovním roštu byla pátá pozice.

Lukáš Pešek

Jednadvacetiletý Pešek byl v úvodním dílu kvalifikace v pátek dokonce první, a i když se dnes dokázal o více než půl sekundy zlepšit, klesl o dvě příčky. Pole position získal Ital Mattia Pasini na aprilii, druhý byl domácí závodník Alvaro Bautista s motocyklem stejné značky.

Pasini dnes jako jediný dokázal stlačit čas pod minutu a 47 sekund a Bautistu porazil o 106 tisícin, Pešek byl zpět o dalších 26 tisícin. První řadu v premiérovém závodě sezony doplní Španěl Julián Simón s KTM. Druhý český jezdec v nejslabší kubatuře Karel Abraham se kvalifikoval jako třiatřicátý s více než třísekundovou ztrátou.

Obhájce titulu Lüthi klesl

Obhájce titulu Thomas Lüthi, který závodí krátce po zlomenině klíční kosti, dnes v kvalifikaci klesl na 17. místo. "Od pátku dostávám injekce proti bolesti, moc mi to však nepomáhá," prohlásil švýcarský jezdec v tiskové zprávě českého týmu Elit. Lüthi dodal, že o svém startu v závodu ještě není přesvědčen, rozhodne se až v neděli.

Jezdci královské kategorie MotoGP se kvalifikovali pouze na základě jedné jízdy, která se dnes příliš nevyvedla šampionovi Valentinu Rossimu. Italský vítěz předchozích pěti ročníků MS zajel až devátý čas a odstartuje z třetí řady. Nejvíce se dařilo jezdcům na ducati Lorisi Capirossimu se Setem Gibernauem, které v první řadě doplní Japonec Šinja Nakano s kawasaki.

Do závodu čtvrtlitrů vyrazí ze čtvrté řady český jezdec Jakub Smrž s aprilií, jenž zajel třináctý čas. Pole position získal domácí Jorge Lorenzo na stroji stejné značky.