Pešek byl v Brně nejrychlejší v první kvalifikaci

BRNO

Český jezdec Lukáš Pešek v Brně vyhrál první část kvalifikace na nedělní závod seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Se strojem Derbi měl na Masarykově okruhu náskok 0,043 sekundy před druhým Španělem Alvarem Bautistou, vedoucím mužem průběžného pořadí třídy do 125 ccm. O postavení na startu Velké ceny rozhodne sobotní druhá část kvalifikace.

V kubatuře do 250 ccm byl nejrychlejší v kvalifikaci vedoucí jezdec seriálu Španěl Jorge Lorenzo časem 2:03,238. Jakub Smrž skončil patnáctý se ztrátou 2,743 sekundy. Ve volných trénincích třídy MotoGP si vedl nejlépe Ital Valentino Rossi, jenž odpoledne dosáhl času 1:57,781.

Nejrychlejší čas 2:08,810 zajel Pešek v jedenáctém z celkového počtu dvanácti odjetých okruhů. "Jsem pochopitelně s časem maximálně spokojený. Všechno mi dokonale vyšlo. Ovšem musím svůj výkon potvrdit ještě v sobotním druhém měřeném tréninku," řekl Pešek novinářům bezprostředně po skončení první kvalifikace.

Za loňským nejrychlejším tréninkovým časem Švýcara Thomase Lüthiho zaostal Pešek o 0,172 sekundy. Lüthi dnes skončil až na 13. místě se ztrátou více než dvou sekund za Peškem.

Letos už dvě výhry v kvalifikaci

Už v dopoledním volném tréninku si vedl Pešek velmi dobře. Jeho čas 2:10,352 stačil na druhé místo za Finem Mikou Kalliem, jenž byl rychlejší o 178 tisícin sekundy. V kvalifikaci obsadil Kallio třetí místo.

Pešek v letošní sezóně už dvakrát vyjel do závodu z prvního místa po nejlepším kvalifikačním času. Poprvé byl nejrychlejší v Itálii a podruhé v posledním závodě před Brnem na německém Sachsenringu. Při MS na Masarykově okruhu ještě Pešek nikdy nedojel do cíle nejslabší kubatury.

Karel Abraham skončil na 26. místě se ztrátou 3,189 sekundy. Ze dvou českých držitelů divokých karet dopadl lépe Michal Šembera na 40. pozici, Michal Prášek na 43. místě výsledkovou listinu třídy do 125 ccm uzavřel. Smrž doufá ve zlepšení

Zcela suverénně si vedl v kvalifikaci třídy do 250 ccm Španěl Lorenzo na aprilii, který měl před Italem Andreou Doviziosem náskok 0,562 sekundy na jedno kolo. Lorenzo potvrdil, že mu brněnská trať sedí, ve třídě do 250 ccm drží tréninkový traťový rekord z loňského roku 2:02,261.

Smrž byl v kvalifikaci jedním z nejpilnějších jezdců, se svým strojem Aprilia odkroužil osmnáct okruhů. Nepodařilo se mu ale dosáhnout na lepší než patnáctý čas. Oproti svému nejlepšímu loňskému tréninkovému výkonu si pohoršil takřka o 1,5 sekundy. "Zatím nemám optimálně naladěný motocykl, potíže dělal i silný vítr. Věřím ale, že se v sobotu zlepším," poznamenal Smrž. Další český jezdec Michal Filla skončil na 24. místě, po pádu v desátém kole už nepokračoval.

Královská třída MotoGP bude mít jedinou hodinovou kvalifikaci v sobotu od 14:00. V dopoledním volném tréninku byl nejrychlejší vedoucí jezdec seriálu Američan Nicky Hayden časem 1:59,387, odpoledne se ale nezlepšil a skončil až jedenáctý. Nejrychlejší byl Ital Valentino Rossi.

Výsledky - první kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Pešek (ČR/Derbi) 2:08,810, 2. Bautista (Šp./Aprilia) -0,043, 3. Kallio (Fin./KTM) -0,366, 4. Pasini (It./Aprilia) -0,466, 5. Simón (Šp./KTM) -1,225, 6. Talmacsi (Maď./Honda) -1,248, 7. Lai (It./Honda) -1,373, 8. Terol (Šp./Derbi) -1,448, 9. Nieto (Šp./Aprilia) -1,850, 10. Faubel (Šp./Aprilia) -1,886, ...26. Abraham (ČR/Aprilia) -3,189, 40. Šembera (ČR/Honda) -5,522, 43. Prášek (ČR/Honda) -8,060.
Do 250 ccm: 1. Lorenzo (Šp./Aprilia) 2:03,238, 2. Dovizioso (It./Honda) -0,562, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -1,415, 4. De Angelis (San Marino/Aprilia) -1,432, 5. Debon (Šp./Aprilia) -1,516, 6. H. Aojama (Jap./KTM) -1,588, 7. Simoncelli (It./Gilera) -1,726, 8. S. Aojama (Jap./Honda) -1,857, 9. Locatelli (It./Aprilia) -1,888, 10. Cardeňas (Kol./Honda) -1,927, ...15. J. Smrž (ČR/Aprilia) -2,743, 24. Filla (ČR/Yamaha) -5,755, 30. Mayer (ČR/Honda) -12,087 - nesplnil limit.
Volný trénink MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:57,871, 2. De Puniet (Fr./Kawasaki) -0,157, 3. Capirossi (It./Ducati) -0,599, 4. Edwars (USA/Yamaha) -0,980, 5. Roberts (USA/KR211V) -1,248, 6. Nakano (Jap./Kawasaki) -1,369, 7. Checa (Šp./Yamaha) -1,383, 8. Pedrosa (Šp./Honda) -1,387, 9. Melandri (It./Honda) -1,442, 10. Hopkins (USA/Suzuki) -1,535.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.