Rubriky:

Rallye

Švédské rallye po prvním dnu nečekaně kraluje Nor Östberg

11. února 2011 12:11 - KARLSTADT

Nor Mads Östberg využil na Švédské rallye výhodnou startovní pozici a po první etapě je v čele průběžného pořadí úvodního dílu mistrovství světa v automobilových soutěžích.

 

Micke Fransson, ČTK/AP

Östberg, startující s vozem Ford Fiesta RS WRC, má po sedmi rychlostních zkouškách náskok 14 sekund na Mikka Hirvonena z Finska. Třetí je o dalších více než 40 sekund zpět Petter Solberg z Norska.

"Nerozumím tomu, proč jsem tak rychlý. Snažím se ale zároveň jet opatrně. Nikdy v minulosti se mi nepodařilo držet se v čele světové rallye. Ale netaktizuju, jedu nejrychleji, jak mohu," řekl Östberg, který zejména v první polovině etapy využil své startovní pozice, kdy jel na "vyčištěné" trati. Dosud nejlepším výsledkem třiadvacetiletého Nora je šesté místo z předloňské Portugalské rallye.

Francouzský jezdec rallye Sebastian Loeb během Švédské rallyeFrancouzský jezdec rallye Sebastian Loeb během Švédské rallyefoto: ČTK/AP/Micke Fransson

Složitou roli měl na zasněžených tratích úřadující šampion Sébastien Loeb z Francie, jenž jel jako první a v dopolední sekci rychlostních zkoušek čistil trať ostatním. Odpoledne již zrychlil, výrazně se přiblížil čelu, ale v poslední dnešní erzetě měl defekt a opět nabral ztrátu. "Přitom předtím už to bylo lepší, pneumatiky měly lepší přilnavost a šlo to dobře," litoval Loeb, který je v průběžném pořadí devátý.

Vstup do rallye se vcelku vydařil i české dvojici Martinu Prokopovi a Martinu Semerádovi. Prokop se dlouho držel na desátém místě, ale v šesté erzetě ztratil přes dvě minuty a je šestnáctý.

"Jsem spokojený, krásně jsem se svezl. Jen to zhatil defekt, kvůli kterému jsme ztratili minutu a půl. Je vidět, že Seveřany nejde stíhat. I když jsem si na to původně troufal," řekl Prokop ČTK.

Desáté místo po dopolední sekci ho potěšilo. "Bylo to dobré. Alespoň je vidět, že i když máme slabší auto, tak S-WRC má nějakou úroveň a nejsme ořezávátka. Dokážeme jet rychle a kluky, kteří wéercéčka tolik nezvládají, v pohodě porazíme," dodal Prokop, který ve Švédsku startuje jen tréninkově. Severský výsledek se do pořadí kategorie S-WRC nepočítá.

Podobně dobře jako Prokop začal dnes i Semerád, který se dlouho držel v kontaktu s nejrychlejšími produkčními vozy, ale poté měl problémy a ztrácel. Po první etapě je dvacátý, v hodnocení kategorie mu patří čtvrté místo.

"Zase to nebyl klidný den. První dvě vložky byly ráno v pohodě, ale poté nám odešel zadní diferenciál, takže jsme jeli půl erzety jen na přední náhon. A teď večer jsme udělali tragickou chybu, nezamkli jsme kapotu a ta se nám v půlce předposlední erzety otevřela a rozbila nám přední sklo," uvedl Semerád.

Švédská rallye, úvodní díl MS v automobilových soutěžích - po 7 rychlostních zkouškách:
1. Östberg, J. Andersson (Nor./Ford Fiesta RS WRC) 1:17:21,2, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta RS WRC) -14,8, 3. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citroën DS3 WRC) -57,4, 4. Latvala, Anttila (Fin./Ford Fiesta RS WRC) -1:10,0, 5. H. Solberg, Minorová (Nor., Rak./Ford Fiesta RS WRC) -1:20,3, 6. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën DS3 WRC) -1:21,6, ...16. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta S2000) -5:35,0, 20. Semerád, Ernst (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) -8:45,9.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye