Prokop se v Mexické rallye posunul na sedmé místo a vyhrál SWRC

LEÓN

Automobilový jezdec Martin Prokop obsadil na Mexické rallye nakonec celkově sedmé místo. K posunu o jednu pozici mu ve druhém závodě mistrovství světa pomohlo dodatečné vyloučení Katařana Násira Attíji. Český pilot vozu Ford Fiesta S2000 tak ovládl kategorii SWRC, ve které byl původně druhý.

Martin Prokop (ve výřezu) za volantem speciálu Ford Fiesta S2000.

Attíja, vítěz letošního ročníku dakarské rallye, byl ze soutěže vyloučen technickými komisaři, neboť jeho ford nesplnil podmínky homologace. Problém byl v systému ventilace palivové nádrže.

"Upřímně řečeno - tohle mě vážně netěší. Také jsem párkrát zažil situaci, kdy po bojích na trati, kde se perete o vteřinky, dostanete trest za naprosto marginální rozpor s technickými předpisy. Mnohdy za něco, co vás v ničem nezvýhodnilo," uvedl Prokop v tiskové zprávě. Na trati Prokop s Attíjou prohrál o 13 sekund.

Pilot Czech Ford National Teamu si díky vyloučení soupeře vylepšil své historické maximum v pořadí MS a za sedmé místo si připsal šest bodů do hodnocení jednotlivců. Nově se také dostal do čela šampionátu kategorie SWRC, ve kterém se na druhé místo posunul tovární jezdec Škody Juho Hänninen.

Výsledky Mexické rallye:
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën DS3 WRC) 3:53:17,0, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta RS WRC) -1:38,4, 3. Latvala, Antilla (Fin./Ford Fiesta RS WRC) -2:23,9, 4. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Citroën DS3) -7:18,4, 5. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -8:43,5, 6. H. Solberg, Minorová (Nor., Rak./Ford Fiesta RS WRC) -9:50,0, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta S2000) -13:35,0, 8. Hänninen, Markkula (Fin./Škoda Fabia S2000) -14:48,7.
Průběžné pořadí MS (po 2 z 13 závodů): 1. Hirvonen 46 b., 2. Loeb 36, 3. Latvala 31, 4. Östberg 28, 5. P. Solberg 23, 6. Ogier (Fr./Citroën DS3 WRC) 15, ...9. Prokop 6.
Pořadí týmů: 1. Ford Abu Dhabi 73, 2. Citroën Total 47, 3. M-Sport Stobart Ford 36.
Kategorie SWRC: 1. Prokop 25, 2. Hänninen 18, 3. Tanak (Est./Ford Fiesta S2000) 15.