Černý den na Dakaru zastínil premiérová vítězství

KIFFA

Němka Juta Kleinschmidtová za volantem volkswagenu a motocyklista Marco Coma ze Španělska se strojem KTM si dojeli v jedenácté etapě Rallye Dakar pro letošní premiérová vítězství. Oslavy ale nikdo neplánuje - úterní pokračování soutěže si vyžádalo už druhý lidský život během uplynulých 24 hodin, když po těžké havárii zemřel italský motocyklista Fabrizio Meoni.

Ivo Kaštan dorazil do cíle s dvouhodinovým zpožděním jako 44. a v celkovém pořadí se poskočil mezi motocyklisty na 36. místo.

Meoni, vítěz pouštního dobrodružství z let 2001 a 2002, si při těžkém pádu zlomil vaz a k životu jej nepřivedla ani téměř okamžitá pomoc lékařů. [celá zpráva]

Rallye přišla v rozmezí pěti měsíců už o svého druhého motocyklového šampióna, protože v září zahynul při Rallye faraonů Richard Sainct, který triumfoval ve dvou ročnících před a v jednom po Meoniho prvenství.

Celková šampiónka z roku 2001 Kleinschmidtová jako by chtěla svým výkonem uctít památku jezdce, s kterým se ve stejném ročníku sešla jako vítězka na dakarském piedestálu, a poprvé porazila všechny soupeře včetně favorizovaných mitsubishi Francouzů Stephana Peterhansela a Luka Alphanda.

Ti však dojeli s minimálním odstupem, a tak v celkovém pořadí Němka dál ztrácí na třetím místě na obhájce titulu Peterhansela přes hodinu.

Loprais stále vězí v poušti

Pořadatelé kvůli obavám ze špatného počasí zkrátili rychlostní test mezi mauritánskými městy Atarem a Kiffou z 656 na 400 kilometrů a mezi jednostopými vozidly je zvládl nejrychleji Coma. Jen o 72 sekund pomalejší byl dosud vedoucí Francouz Cyril Despres, Coma se zařadil na druhé místo, které před etapou patřilo Meonimu. O tragédii italského kolegy byli jezdci podle ředitele závodu Patricka Zanioliho informováni až po příjezdu do cíle.

Ještě 24 hodin po defektu, který způsobil vyřazení posádky Karla Lopraise, vězel český tým s nepojízdným kamiónem v poušti na trati předchozí etapy a dosud se nedočkal asistenčního vozu. Jen s jeho pomocí budou Loprais a spol. schopní opravit vůz a dopravit se do Dakaru.

Třetí etapové vítězství v úterý vybojoval Nizozemec Hans Bekx s vozem DAF, v celkovém pořadí je stále druhý s dvouhodinovou ztrátou na Rusa Firdause Kabirova, kterého manko 16 minut v etapě nemohlo ohrozit.

Ve středu startovní pole opustí Mauritánii. Závodníky čeká 819 kilometrů z Kiffy do metropole Mali Bamaka a započítávat se bude 586 km. Etapa nese oficiální přízvisko maratónská a soutěžící tedy nebudou moci využívat služeb asistenčních vozů.