Bába byl v Oslu druhý, o milion bojuje už jen duo

OSLO

Výškař Jaroslav Bába obsadil na třetím mítinku Zlaté ligy v Oslu druhé místo stejně jako v předchozích dvou dílech seriálu. Český rekordman v pátek podobně jako před čtyřmi týdny na úvodním podniku v Paříži nestačil pouze na olympijského vítěze Stefana Holma ze Švédska. Oba skočili v novém sektoru na zrekonstruovaném stadionu Bislett 229 centimetrů, zatímco Bába zdolal tuto výšku na třetí pokus, Holm uspěl už napodruhé.

Boj o podíl z lukrativní prémie ve výši jeden milion dolarů se zúžil už jen na dvě atletky. Francouzská sprinterka Christine

Arronová vyhrála běh na 100 metrů a Ruska Taťjana Lebeděvová opět suverénně kralovala v trojskoku. Hned v úvodu programu v norské metropoli zaváhala jejich soupeřka Američanka Lashinda Demusová, která doběhla v závodu na 400 metrů překážek až třetí.

Dalším českým atletům se v generálce na mistrovství světa tolik nedařilo. Oštěpař Jan Železný skončil pátý výkonem 82,70

metru a v příštích dnech se rozhodne, zda na šampionát do Helsinek odletí. Soutěž vyhrál Fin Tero Pitkämäki, jenž hodem dlouhým 90,54 metru potvrdil roli letošní jedničky. V této sezoně přitom hodil už o metr dál. Domácímu hrdinovi Andreasi

Thorkildsenovi, olympijskému vítězi z Atén, stačil nový norský rekord 87,66 jen na třetí místo.

Trojskokanka Šárka Kašpárková obsadila šesté místo, když zaostala o 14 centimetrů za čtrnáctimetrovou hranicí. Dál bývalá

mistryně světa letos pod širým nebem ještě neskočila. Další člen výpravy pro mistrovství světa Svatoslav Ton skončil mezi výškaři, kteří tentokrát zaostali za předchozími veleskoky, desátý.

Arronová po startu zaostávala

Jako první zahájila boj o třetí triumf ve Zlaté lize Demusová. Dvaadvacetiletá překážkářka sice dlouho vedla, ale pár metrů před cílovou šachovnicí se jí podlomily nohy. V samém závěru se tak před ni dostaly její zkušená krajanka Sandra Gloverová a Polka Anna Jesienová. "Jsem zklamaná, zakopla jsem a skoro upadla. Do té doby to byl pohodový závod. Nemyslím, že bych přepálila začátek. Takové věci se stávají, teď chci uspět v Helsinkách," uvedla Demusnová.

Evropská rekordmanka Arronová po startu stovky zaostávala, ale skvělým finišem si zajistila jasné vítězství v čase 11,06 sekundy. Za ní doběhly tři americké soupeřky. "Start byl dobrý, ale na trati jsem pak klopýtla. V konci jsem musela bojovat. Na jackpot jsem nemyslela a nebudu ani v příštích dnech, to přijde až po mistrovství světa," řekla vítězná Francouzka.

Lebeděvová měla jen dva platné pokusy

Lebeděvová si připsala jen dva platné pokusy, ale ten ze čtvrté série dlouhý 14,89 metru jí zajistil pohodlné vítězství. Poprvé v seriálu nepřekonala hranici 15 metrů. Druhá Jamajčanka Trecia za ní přesto zaostala o 36 centimetrů.

Pro získání podílu ze zlatého pokladu potřebují Arronová s Lebeděvovou zvítězit ještě v Curychu, Bruselu a Berlíně. Zlatá liga bude pokračovat až po mistrovství světa 19. srpna.

Nejrychlejší časy letošní sezony zaběhli Katařan Daham Nadžim Bašír na jednu míli (3:47,97) a Maryam Jusufová-Džamalová z Bahrajnu v závodu na 3000 metrů (8:28,87).