Olympiáda bude poprvé kompletně v muzeu

27. července 2016 09:04 - Praha

Sportu zdar! je nejrozsáhlejší výstava se sportovní tématikou, jaká se kdy u nás konala. V pražském Centru současného umění DOX propojuje dva světy, o nichž byste asi nevěřili, že se opravdu prolínají. Sport a umění, umění a sport. Sport dovedený až k vrcholové úrovni určitě uměním je. V některých odvětvích se dávají dokonce i známky za umělecký dojem. Ale třeba i v samotných běžcích bývá kus umělce. Vzpomeňme na Steva Prefontaina, který říkal: „Někteří lidé tvoří pomocí svých slov nebo své hudby či štětce. Já rád vytvářím něco krásného, když běžím.“

 

René Kujan, Sport.cz

Na počátku bylo slovo. Minimálně na počátku této výstavy. To slovo bylo tištěné a vyšlo ve sborníku, v knize Petra Volfa Sport je umění. Autor knihy je zároveň také kurátorem výstavy. V kuloárech se s úsměvem šeptá, že Sportu zdar! je první výstavou, k níž byl k dispozici katalog mnohem dříve než proběhla vernisáž.

Jak je to ale s uměním? Může být umění sportem? Možná, pokud jej budete dělat pro peníze. Přesto jsou ale oba tyto světy k sobě blíže, než si myslíme. Mnoho z vystavovaných umělců se v soukromém životě věnují také sportu. Jsou mezi nimi běžci a cyklisti, ale i boxeři nebo automobiloví závodníci.

Běhu zdar ‒ kulturně orientační běh Prahou 7
27. srpna, 14:00
Na několikakilometrové trati se závodníci proběhnou mezi zajímavými exponáty galerií a muzeí. Půjde o zhruba pětikilometrovou trať nepříliš náročného orientačního závodu s netradičními a zajímavými zastávkami. Času bude k dispozici tolik, že i ti nejpomalejší stihnou doběhnout až zpět do DOXu. Neběžící kapitáni a cíloví vítači mohou zatím vyrobit trofeje pro účastníky běhu. Dílna s názvem Medaile! probíhá v DOXu od 14:00.

Když se řekne umělec, většina z nás si asi přestaví dlouhovlasého bohéma s cigaretou u pusy a v ruce třímající buďto šálek silné kávy nebo orosený půllitr, případně sklenku absintu. Většinou tomuto obrazu ale umělec úplně neodpovídá. A není to jen proto, že nemá dlouhé vlasy, protože mu už vypadaly. Obraťme ale svůj zrak na druhou stranu: Jaký obraz ve společnosti má sportovec? Někdy dost nelichotivý. A zatvrzelost, s níž se zabývá pouze svými záležitostmi a o další dění okolo sebe se nezajímá, je ta nejjemnější výtka, jakou okolí sportovce může vůči němu mít. Sportujeme pro čirou radost z pohybu? Pro peníze? Z důvodů převážně ideologických? Na všechny tyto otázky se výstava snaží najít odpověď. Někde tam je. Někdy jen s úsměvem čeká za rohem jedné z výstavních sekcí, aby na nás mohla vybafnout, jindy křičí z malířského plátna s odstřikující slinou neúprosnosti.

Sportovec a totalita ‒ příběh Emila Zátopka
7. září v 18:00
Debata sportovního historika Františka Koláře, autora knihy o E. Zátopkovi Pavla Kosatíka a Petra Volfa, kurátora výstavy, autora knihy Sport je umění.

Těšit se můžete na Sportovní epopej od Michaela Rittsteina, cyklus 27 obrazů namalovaný pro londýnskou olympiádu v roce 2012, která je v Česku uváděna jako celek vůbec poprvé. K vidění jsou třeba také sportovní obrazy boxera Rostislava Osičky, který po ukončení aktivní rohovnické kariéry skládá básně a maluje. A celou výstavní sekci má pro sebe jeden z největších sportovců světa Emil Zátopek. Nad vší tou sportovní estetikou pak bdí Ježíš v gymnastickém úboru visící na kruzích. Vypráví umělecký příběh o sportu jako o novém náboženství našeho věku.

S výstavou bychom se mohli rozloučit parafrází citátu slavného francouzského umělce Roberta Fillioua, který najdeme i na fasádě kulturního svatostánku DOX. Pohyb je to, co dělá život zajímavější než sport.

René Kujan, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce