Rubriky:

Biatlon

Křeče i zvracení, Čechy kosí potíže. Dají doktoři Moravce včas dohromady?

22. prosince 2018 19:58 - Nové Město na Moravě

Ondřej Moravec dojel stíhačku, ale nebylo mu vůbec dobře. Veronika Vítková se ani do cíle nedostala. Český biatlonový tým se při domácím dílu Světového poháru v Novém Městě na Moravě pere se zažívacími problémy. Většina biatlonistů už může odpočívat, ale Ondřej Moravec by měl jet v neděli spolu s Michalem Krčmářem závod s hromadným startem (od 11.45, ČT sport). Dají ho lékaři do kupy?

 

Vlastimil Vacek, Právo

Není to ze zdravotního hlediska zdaleka ideální první trimestr sezony. Moravec měl žaludeční potíže už před prvními závody v Pokljuce a vynechal smíšenou štafetu. Pak spadl na záda Michal Šlesingr a kvůli zlomenině v oblasti druhého bederního obratle v Novém Městě nestartuje.

V Hochfilzenu zase především ženská část týmu včetně Vítkové a Markéty Davidové bojovala s nachlazením. Jessica Jislová dokonce ulehla s antibiotiky, onemocněl i její partner Tomáš Krupčík, ani jeden nemohl v Novém Městě startovat.

Veronika Vítková během stíhacího závodu v rámci Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Vlastimil Vacek

A v Česku přibyly další žaludeční potíže. Nejprve skolily část servisního týmu a norského asistenta mužů Anderse Bratliho, nyní se začali přidávat i závodníci.

Na čtvrtou střelbu nedojela

U Moravce potíže zesílily během závodu, zejména v posledním kole. Ani Vítková před startem trenérům nehlásila problémy. Na čtvrtou střelbu ale už nedojela. „Bylo jí strašně špatně od žaludku a musela to zabalit,“ hlásil asistent trenéra Jiří Holubec.

„Po závodě měl Ondra křeče a průjem. Veronika je na tom podobně, ale navíc i zvracela,“ popisoval lékař české reprezentace Vladimír Dobeš.

Moravec se pár hodin po svém závodě už cítil lépe. „Stejně jako Veronika užívá léky, aby se jejich žaludeční a střevní potíže zmírnily. Za důležité považuji, že jsou bez teplot. Uděláme maximum, aby Ondra i Veronika byli rychle v pořádku a Ondra i ve stavu schopném v neděli závodit,“ ujišťoval Dobeš.

Český biatlonista Ondřej Moravec během stíhacího závodu v rámci Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Vlastimil Vacek

Nad původem hromadných obtíží zatím nechtěl spekulovat. „Odpověď, zdali je příčinou jejich potíží jídlo, voda, únava nebo ještě něco jiného, zatím neznáme,“ říkal Dobeš. Tým přitom nepodcenil ani prevenci. „Dělali jsme různá opatření jako antibakteriální gely a podobně, ale asi to nejde úplně minimalizovat,“ pokrčila rameny Eva Puskarčíková.

„Jsme měsíc na cestách a jak jsme všichni spolu, možná si to pořád předáváme jeden na druhého. A když je tělo unavenější, je o to náchylnější,“ vykládala Lucie Charvátová, které se zatím potíže vyhýbají.

„Musím to zaklepat, moje imunita je v tomhle relativně silná, takže mě zatím žádné neštěstí nepostihlo. Už se těším domů a doufám, že se mě bude zdraví držet i přes Vánoce,“ hlásila po stíhačce nejlepší z Češek.

Michal Osoba, Sport.cz

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.