Český dráhař Kaňkovský na MS průběžně vede v omniu

PALMA DE MALLORCA

Český reprezentant Alois Kaňkovský vede po třech disciplínách pořadí v omniu na mistrovství světa v dráhové cyklistice. V Palmě de Mallorca mají jezdci ještě před sebou bodovací závod na 15 kilometrů a závod na kilometr s pevným startem, které jsou na programu ve čtvrtek večer.

Český cyklista vstoupil do závodu čtvrtým místem v letmém sprintu na 200 metrů a časem 10,820 sekundy, lépe si ale vedl ve scratchi na pět kilometrů. Hned v úvodu se chopil iniciativy, spolu s Bělorusem Lisuckým, Rusem Šmidtem a Perezem z Argentiny soupeřům odjeli a pět kol před cílem je dostihli o kolo. Ve spurtu nestačil Kaňkovský jen na Pereze a díky druhému místu se už posunul do celkového vedení.

Druhý skončil i ve stíhacím závodě na 3 kilometry, který absolvoval poprvé v životě. Zahájil jej nejrychleji ze všech startujících, tři okruhy před cílem byl na průběžném třetím místě, ale v závěru ze sebe vydal zbytek sil a posunul se za vítězného Jesseho Sergenta z Nového Zélandu.

V týmovém sprintu, který má stejně jako omnium na MS premiéru, skončily Lenka Valová s Ladou Kozlíkovou jedenácté. Česká jednička Kozlíková, jež pro tento závod doplnila jedinou domácí sprinterku Valovou, tím zahájila svůj náročný program na šampionátu, kde ji v dalších třech dnech čekají starty ve třech disciplínách.

Týmový sprint se jede na dva okruhy o délce 250 metrů, po úvodním z nich první závodnice odstupuje. České reprezentantky dosáhly času 37,348, nejrychlejší v kvalifikaci byly Britky Victoria Pendletonová a Shanaze Readeová (33,630). O zlato se ve večerním finále utkají s Yvonne Hijgenaarovou a Willy Kanisovou z Nizozemska, které byly pomalejší o čtyři desetiny sekundy.

Ve stíhacím závodě mužů na čtyři kilometry, v němž Česká republika zastoupení neměla, se do finále probojovali německý mistr světa z posledních dvou šampionátů Robert Bartko a světový šampión z roku 2003 Bradley Wiggins z Británie. Ten byl v kvalifikaci jasně nejrychlejší, trať prolétl za 4:15,976.

Výsledky:
Muži:
Omnium (po třech disciplínách): 1. Kaňkovský (ČR) 8 bodů, 2. Perez (Arg.) 16, 3. Huff (USA) 21, 4. Šmidt (Rus.) a De Fauw (Belg.) oba 22, 6. Sergent (N. Zél.) 25.
Stíhací závod na 4 km - kvalifikace: 1. Wiggins (Brit.) 4:15,976, 2. Bartko (Něm.) 4:20,487, 3. Escobar 4:20,501, 4. Tauler (oba Šp.) 4:22,795 - další pořadí: 5. Mouris (Niz.) 4:25,094, 6. Huizenga (Niz.) 4:25,020, 7. Hayles (Brit.) 4:25,669, 8. Jamieson (Austr.) 4:26,595.
Ženy:
Týmový sprint: - kvalifikace: 1. Británie (Pendletonová, Readeová) 33,630, 2. Nizozemsko (Kanisová, Hijgenaarová) 34,071, 3. Austrálie (Bayleyová, A. Mearesová) 34,155, 4. Francie (Clairová, Cueffová) 34,314 - další pořadí: 5. Německo 34,578, 6. Čína 34,676, ...11. ČR (Kozlíková, Valová) 37,348.