Rubriky:

Cyklistika

V sedmé etapě Tour bude chybět žlutý trikot, Froome ho odmítl

10. července 2015 09:48 - Paříž

Britský cyklista Chris Froome odmítl před dnešní sedmou etapou Tour de France z Livarotu do Fougéres žlutý trikot pro lídra závodu. Do čela průběžného pořadí se dostal ve čtvrtek poté, co kvůli zlomené klíční kosti odstoupil Němec Tony Martin. Froome o svém úmyslu vedeném respektem ke zraněnému soupeři informoval na svém oficiálním twitterovém účtu.

 

Benoit Tessier, Reuters

"Pro ty, co se ptají, v dnešní etapě žlutý trikot neobléknu. Přeji Ti, Tony, všechno nejlepší a brzy se uzdrav," tweetoval Froome, vítěz slavného závodu z roku 2013.

Martinovi se stal osudným pád necelý kilometr před cílem šesté etapy, ve které pro první český triumf po 14 letech dojel Zdeněk Štybar. Jeho týmový kolega Martin zavinil hromadný pád, utrpěl otevřenou zlomeninu a ještě večer odletěl do Hamburku, kde se s roztříštěnou kostí podrobil operaci.

Froome, který vede o 13 sekund před Američanem Tejayem van Garderenem, si podle pravidel mohl vybrat, zda pojede ve žlutém, či nikoliv. Po jeho rozhodnutí však nebude trikot lídra v pelotonu Tour chybět poprvé. A dobrou zprávou pro šampióna Tour z roku 2013 je fakt, že jezdci, kteří ho v minulosti za podobných okolností odmítli, poté ve většině případů slavný závod vyhráli.

Podařilo se to například belgické hvězdě Eddymu Merckxovi (1971), Nizozemci Joopu Zoetemelkovi (1980) a Američanu Gregu LeMondovi (1991). Naposledy stejné gesto udělal v roce 2007 před 17. etapou Španěl Alberto Contador po diskvalifikaci Dána Michaela Rasmussena kvůli dopingu.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Cyklistika