Neumannová uzavřela kariéru druhým místem

FALUN

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se rozloučila se svou bohatou kariérou stylově. I ve svém posledním závodu Světového poháru bojovala o vítězství, nakonec dobruslila ve skiatlonu na 2x7,5 km ve švédském Falunu jen za Norkou Marit Björgenovou.

Neumannová se rozloučila ve velkém stylu. V prudkém stoupání v závěrečném okruhu nastoupila soupeřkám a iniciovala rozhodující únik závodu na 15 kilometrů. S českou olympijskou vítězkou a mistryní světa dokázaly udržet tempo pouze Björgenová a další norská běžkyně, teprve osmnáctiletá Therese Johaugová.

V posledních stovkách metrů zaútočila Björgenová a Neumannová jejímu dlouhému finiši nestačila. Vítězka Světového poháru z předchozích dvou let porazila českou hvězdu o tři sekundy a udržela díky tomu druhé místo v celkovém pořadí seriálu.

Neumannová se díky 48. umístění na stupních vítězů v kariéře posunula v konečném pořadí na třetí místo před Slovinku Petru Majdičovou. V letošním Světovém poháru stanula na medailových pozicích počtvrté. Poslední závod sezóny se vydařil i Kamile Rajdlové, která byla dvanáctá se ztrátou 32 sekund na vítězku.

V hodnocení dlouhých tratí předstihla Neumannovou jen Finka Virpi Kuitunenová, a to o pouhých 23 bodů. Finská suverénka ovládla i samostatnou klasifikaci sprintu.

Kuitunenová, která si už dříve s velkým předstihem zajistila Křišťálový glóbus, doběhla ve Falunu až na 28. místě. Neumannové se povedla i odplata Olze Zavjalovové za těsnou porážku ve skiatlonu na mistrovství světa v Sapporu, Ruska dnes skončila sedmá.

Mezi muži dosáhl nejvýš Magál

Německý běžec na lyžích Tobias Angerer vyhrál závěrečný individuální závod sezóny a potvrdil tak své celkové vítězství v hodnocení Světového poháru. Suverén posledních dvou ročníků SP porazil v závěrečném finiši dnešního skiatlonu na 2x15 kilometrů ve švédském Falunu domácího Mathiase Fredrikssona a Francouze Emmanuela Jonniera.

Z tria českých reprezentantů se nejvíc dařilo Jiřímu Magálovi, jenž díky deváté příčce zaznamenal popáté v sezóně umístění v první desítce. Lukáš Bauer, který se ještě v úvodní části klasickou technikou držel v popředí, se nakonec propadl na čtyřiadvacátou pozici. Martin Koukal byl na mezičase po 7,5 km pětapadesátý a ještě před třetinou závodu vzdal.

"Byl to velký boj, hlavně při bruslení se to hodně bořilo," glosoval Magál mokrý sníh na trati. "Bylo to obrovská dřina, navíc při klasice, kterou mám silnější, se nedalo vůbec nic dělat," uvedl Bauer. "Bylo to čekání na smrt, a ta přišla," dodal.

Devětadvacetiletý Magál dnešním výsledkem potvrdil pozici letošního nejúspěšnějšího českého běžce v SP, v němž obsadil 29. místo o 39 bodů před Bauerem. Sezónu stříbrného olympijského medailisty ovlivnily zdravotní problémy, kvůli nímž musel mimo jiné vynechat i lukrativní premiérový podnik Tour de Ski.

Právě vítězstvím v novém seriálu, jenž byl hodnocen 400 body, udělal velký krok k obhajobě celkového triumfu v SP Angerer. Díky dnešní čtvrté výhře v sezóně získal německý běžec téměř dvakrát tolik bodů než druhý v pořadí Alexander Legkov z Ruska.

Sezónu Světového poháru běžců na lyžích zakončí v neděli štafety.

SP v běhu na lyžích - Falun (Švéd.)
Muži - skiatlon (2x15 km)
1. Angerer (Něm.) 1:31:18,0 hod., 2. M. Fredriksson (Švéd.) -0,2, 3. Jonnier (Fr.) -0,4, 4. Södergren (Švéd.) -1,2, 5. Vittoz (Fr.) -13,9, 6. Estil (Nor.) -16,4, 7. Di Centa (It.) -18,4, 8. Gaillard (Fr.) -24,5, 9. Magál (ČR) -24,7, 10. Hoffmann (Rak.) -31,2, ...24. Bauer -1:48,0, Koukal (oba ČR) nedokončil.
Konečné pořadí SP (po 20 závodech)
1. Angerer 1131 b., 2. Legkov (Rus.) 578, 3. Rönning 556, 4. Hetland 522, 5. Hjelmeset (všichni Nor.) 479, 6. Vittoz 463, ...29. Magál 178, 37. Bauer 139, 42. Koukal 123, 73. Šperl 48, 75. Kožíšek 47, 112. Jakš (všichni ČR) 18.
Konečné pořadí SP na dlouhých tratích (po 11 závodech)
1. Angerer 592, 2. Vittoz 415, 3. Hjelmeset 348, 4. Rönning 285, 5. Estil 285, 6. Legkov 258, ...19. Bauer 139, 22. Koukal 123, 30. Magál 98, 42. Šperl 48, 65. Jakš 18.
Finanční žebříčku podle odměn (ve švýcarských francích)
1. Angerer 197.750, 2. Legkov 112.000, Rönning 72.500, ...36. Bauer 8250, 49. Koukal 3750, 55. Magál 3000, 64. Šperl 2000, 69. Kožíšek 1500.
Ženy - skiatlon (2x7,5 km)
1. Björgenová (Nor.) 51:40,9 min., 2. Neumannová (ČR) -3,2, 3. Johaugová (Nor.) -5,8, 4. Sachenbacherová (Něm.) -10,5, 5. Šmigunová (Est.) -11,3, 6. Saarinenová (Fin.) -14,1, 7. Zavjalovová (Rus.) -18,7, 8. Follisová -19,5, 9. Longaová (obě It.) -20,2, 10. Steiraová (Nor.) -21,9, ...12. Rajdlová -32,5, 33. Janečková (obě ČR) -2:03,1.
1. Kuitunenová (Fin.) 1510 b., 2. Björgenová 941, 3. Neumannová 894, 4. Majdičová (Slovin.) 844, 5. Saarinenová 826, 6. Roponenová (Fin.) 548, ...34. Rajdlová 126, 63. Erbenová (ČR) 40, 81. Janečková 16.
1. Kuitunenová 650, 2. Neumannová 627, 3. Saarinenová 441, 4. Björgenová 405, 5. Šmigunová 405, 6. Roponenová 368, ...27. Rajdlová 82, 44. Erbenová 29, 57. Janečková 16.
1. Kuitunenová 286 500, 2. Björgenová 159 250, 3. Neumannová 93 500.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.