Rakušan Matt vyhrál slalom SP v Záhřebu

Rakušan Mario Matt vyhrál slalom Světového poháru v Záhřebu a v celkové klasifikaci disciplíny snížil náskok průběžně vedoucího Francouze Jeana-Baptista Grange, který v neděli nebodoval. Radost chorvatským fanouškům udělal druhým místem Ivica Kostelič, jenž zaostal v součtu o 33 setin sekundy.

Na třetím místě skončil vítěz minulého slalomu v Garmisch-Partenkirchenu Rakušan Reinfried Herbst. Pro Matta byl nedělní triumf třetí v této sezóně, své soupeře porazil i ve Schladmingu a v Adelbodenu.

Už úvodní kolo se osmadvacetiletému Rakušanovi vydařilo ze všech závodníků nejlépe, když využil toto, že na trať vyrazil s číslem dvě. Před Kosteličem měl však před druhou jízdou minimální náskok tří setin sekundy, třetí Švýcar Marc Berthod byl o dalších šest setin zpět. Nedařilo se naopak Grangemu, jenž ztratil téměř sekundu a druhé kolo nedokončil.

V druhé části zaútočil ze zadních pozic Julien Lizeroux, který jako jediný pokořil hranici 56 sekund. Díky tomu se posunul z 24. příčky na konečnou osmou pozici.

Jízdu bez výraznější chyby předvedl rovněž Kostelič, jenž se na záhřebské sjezdovce učil lyžovat. Po dojezdu sice figuroval na první příčce, ale na startu byl ještě připraven Matt. Ten pak druhou nejlepší jízdou druhého kola vybojoval jedenáctý triumf v závodech SP v kariéře. "Věděl jsem, že Ivica jel dobře, dole skákaly nahoru a dolů davy fanoušků. Pak jsem se ale uklidnil a plně se soustředil na vlastní jízdu," dodal v cíli vítěz.

Chorvatský idol ani příliš nelitoval toho, že mu uteklo první vítězství na domácí půdě, kterého nikdy nedosáhla ani jeho slavnější sestra Janica. "Byl to můj letošní nejlepší závod, navíc před vlastními fanoušky. Cítil jsem, že na mě upírá zraky celé Chorvatsko. Když jsem se viděl v cíli na prvním místě, měl jsem pocit, jako by mě někdo střelil do ruky," svěřil se po dojezdu Kostelič.

Čeští lyžaři do finálového kola nepostoupili. Jako jediný se do cíle první jízdy dostal Filip Trejbal, ale na 42. příčce ho více než sedm desetin sekundy dělilo od bodované třicítky. Kryštof Krýzl ani Martin Vráblík první kolo nedokončili.

Výsledky SP Záhřeb - sjezd:
1. Matt (Rak.) 1:51,36 (55,28+56,08), 2. Kostelič (Chorv.) 1:51,69 (55,31+56,38), 3. Herbst (Rak.) 1:51,76 (55,67+56,09), 4. Rocca (It.) 1:52,08 (55,45+56,63), 5. Dragšič (Slovin.) 1:52,21 (56,07+56,14), 6. Berthod (Švýc.) 1:52,24 (55,37+56,87), 7. Sasaki (Jap.) 1:52,27 (55,66+56,61), 8. Lizeroux (Fr.) 1:52,35 (56,45+55,90), 9. Neureuther (Něm.) 1:52,39 (56,13+56,26), 10. Brolenius (Švéd.) 1:52,44 (56,14+56,30), ...42. Trejbal 57,48 - nepostoupil do 2. kola, Krýzl, Vráblík (všichni ČR) - nedokončili 1. kolo.
Pořadí slalomu SP (po 9 z 11 závodů): 1. Grange (Fr.) 463 b., 2. Matt 405, 3. Mölgg 391 (It.), 4. Kostelič 329, 5. Neureuther 327, 6. Lizeroux 320, ...40. Trejbal 30, 41. Bank (ČR) 28, 57. Krýzl 8.
Celkové pořadí SP (po 30 z 40 závodů): 1. Miller (USA) 1067, 2. Raich (Rak.) 974, 3. Cuche (Švýc.) 882, 4. Grange 683, 5. Albrecht (Švýc.) 645, 6. Kostelič 638, ...62. Bank 88, 99. Trejbal 31, 111. Krýzl 22.