Rubriky:

Lyže a snowboard

Jizerská o.p.s. zaplatí pokutu kvůli odvážení sněhu z Jizerky

23. června 2008 12:40 - LIBEREC

Jizerská o.p.s. zaplatí pokutu 100 000 korun, protože její rolba pomáhala při nakládání sněhu z louky v osadě Jizerka. Sníh potřebovali pořadatelé lyžařských Světových pohárů v Liberci, protože na tratích ve Vesci jim před únorovými závody roztál. Pokutu dostala Jizerská o.p.s. před necelými třemi měsíci od správa CHKO. Jizerská o.p.s. se odvolala, avšak ministerstvo životního prostředí nedávno pokutu potvrdilo.

"Pokuta je pro nás nepříjemná, ale uhradíme ji. Příště budeme v Jizerských horách jezdit rolbami pouze tak, abychom se sankcím vyhnuli. Několik sponzorů nám nabídlo pomoc se zaplacením pokuty," prohlásil předseda správní rady Jizerské o.p.s. Josef Ibehej.

Jizerská o.p.s. se stará o úpravu 155 kilometrů dlouhé Jizerské magistrály, na níž se v zimě vystřídá kolem půl milionů běžkařů. Příprava lyžařských tras vyšla během minulé zimy Jizerskou o.p.s. zhruba na tři milióny korun.

Firmám hrozily pokuty až do výše 2 miliónů

"Rolba Jizerské o.p.s. přihrnovala na louce v Jizerce sníh k nakladačům," vysvětlil pokutu vedoucí správy chráněné oblasti Jiří Hušek. Správa potrestala za odvážení sněhu z Jizerských hor také dvě firmy. APB Plzeň a.s. dostala pokutu 1,8 miliónu korun a Stavby silnic a železnic Praha a.s. 240 000 korun. Hrozily jim pokuty až dva milióny korun. Obě firmy se odvolaly.

Případ s APB Plzeň a.s. vrátilo ministerstvo správě chráněné oblasti k novému projednání. Správa musí řízení vést proti firmě Petr Březina APB místo proti APB Plzeň a.s. a doplnit důkazy o porušení zákona o ochraně přírody. "Oslovíme ještě další svědky," konstatoval Hušek.

Sníh rypadla vyhrnovala až na zem

Nakladač firmy APB vjel před únorovými závody v Liberci do druhé zóny chráněné oblasti na louce v osadě Jizerka a bral tam sníh z velké plochy. Rypadlem ho vyhrnoval až na zem. Na louce zachytila nakladač mimo jiné média.

Rozhodnutí o pokutě pro Stavby silnic a železnic Praha a.s. ministerstvo zrušilo a řízení zastavilo. Správa chráněné oblasti měla řízení vést proti odštěpnému závodu Staveb silnic a železnic Liberec. "Vlastnická struktura firmy je komplikovaná. Nové řízení již bude proti odštěpnému závodu Staveb silnic a železnic Liberec. Sníh odvážel z chráněného území v Hraběticích," uvedl Hušek.

Soudný tvrdí, že firmy byly upozorněny kam nejezdit

Mluvčí letošních libereckých Světových pohárů Zdeněk Soudný se k dopravě sněhu z Jizerky vyjádřil již po propuknutí aféry. "Jestli tam nakladač skutečně byl, je to vina řidiče. Najaté firmy jsme upozornili, kam se svou technikou v Jizerských horách smějí a kam ne," řekl 13. února Soudný.

Louky v Jizerce leží v druhé nejpřísněji chráněné zóně chráněné krajinné oblasti a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000. Ekologové ze správy chráněné oblasti informovali již 7. února představitele organizačního výboru Světových pohárů, že odvážení sněhu z luk v Jizerce je protiprávní.

Na tratě ve Vesci začala těžká nákladní auta dopravovat sníh z Jizerských hor necelý týden před prvním závodem. Světové poháry se nakonec uskutečnily v omezené podobě. Sloužily jako zkouška pro mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009. Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová získala za navážení sněhu z Jizerských hor do Liberce nominaci do soutěže Dětí Země Ropák roku.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard