Akrobatická lyžařka Sudová získala na MS bronz v jízdě v boulích

INAWAŠIRO

Česká reprezentantka Nikola Sudová získala na mistrovství světa v akrobatickém lyžování v japonském Inawaširu v jízdě v boulích bronzovou medaili a ke čtyři roky starému stříbru přidala další úspěch. Sobotní závod vyhrála Japonka Aiko Uemuraová.

Sudová byla třetí už v ranní kvalifikaci a ve finále si stejný výsledek zopakovala. Oba skoky se jí povedly, ale dvě její přemožitelky byly na trati rychlejší. "Mohlo to být lepší, ale na ně jsem prostě neměla. Obě soupeřky byly hodně rychlé," řekla po závodě Sudová, která byla za třetí místo ráda.

Šestadvacetileté jablonecké lyžařce zkomplikovaly situaci i měnící se podmínky na svahu. "Ráno byl sníh hodně ledový, pak změkl. O to těžší soutěž to byla, ale jsem nakonec spokojená," dodala.

Zvláště Uemuraová se na šampionát před domácím publikem připravila skvěle. Své soupeřky deklasovala už před dvěma týdny při generálce v norském Vossu a v sobotu si to zopakovala, v Inawaširu navíc vyhrála i loni ve Světovém poháru.

Mezi muži se překvapivě radoval Američan Deneen

Svah v japonském zimním letovisku vyhovuje i stříbrné Kanaďance Jennifer Heilové, která zde triumfovala se Světovém poháru hned třikrát v letech 2005 až 2007. "Hodně to tu znám. Tentokrát i zasvítilo sluníčko a pomohli diváci, takže to byl krásný závod," hodnotila po dojezdu Heilová. Závod se naopak nepovedl Američance Hannah Kearneyové. Vedoucí závodnice Světového poháru skončila až čtrnáctá.

Mezi muži se z titulu mistra světa radoval překvapivě Američan Patrick Deneen, jenž na svém kontě nemá dosud jediný triumf ze závodů SP. Čeští reprezentanti Lukáš Vaculík a Marek Bus se jen těsně nevešli mezi finálovou šestnáctku.

V neděli je v Inawaširu na programu paralelní jízda.

MS v akrobatickém lyžování - jízda v boulích:
Muži: 1. Deneen (USA) 23,41, 2. Luusua (Fin.) 21,89, 3. Marquis (Kan.) 21,66, 4. Niši (Jap.) 21,62, 5. Gingras (Kan.) 21,42, 6. Kashima (USA) 21,11 ... 19. Vaculík 17,06, 21. Buš (oba ČR) 16,61.
Ženy: 1. Uemuraová (Jap.) 24,71, 2. Heilová (Kan.) 22,88, 3. Sudová (ČR) 21,76, 4. Itová (Jap.) 21,35, 5. Richardsová (Kan.) 21,20, 6. Bahrkeová (USA) 21,15 ... 20. Š. Sudová (ČR) 10,55.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.