Montilletová v Cortině riskovala a vyhrála

CORTINA D'AMPEZZO

Francouzka Carole Montilletová vyhrála v Cortině d'Ampezzo nedělní sjezd Světového poháru. Olympijská vítězka ze Salt Lake City zvládla v lehkém sněžení trať za 1:16,27 minuty a o 23 setin odsunula na druhé místo Renate Götschlovou.

O další setinu zpět skončila Lindsey Kildowová ze Spojených států, která tak oslavila první umístění na stupních vítězů v kariéře. "Ráno jsem si říkala, že mám za sebou dobrý týden a vrátilo se mi sebevědomí. Včerejší třetí místo mě uvolnilo a už jsem nebyla pod tlakem," zhodnotila třicetiletá závodnice své vystoupení v Cortině.

Ve středu a v pátek obsadila v superobřím slalomu páté a čtvrté místo, v sobotním sjezdu, který se jel kvůli zhoršené viditelnosti na zkrácené trati, skončila třetí. "Dnes bylo vidět lépe, takže jsem víc riskovala," přiznala.

Götschlová si díky dalšímu druhému místu pojistila vedení v průběžném pořadí Světového poháru, v jehož čele vystřídala po sobotním sjezdu Anju Pärsonovou. Švédská slalomářská specialistka dnes dojela dvacátá o 1,68 vteřiny za Montilletovou, která si připsala třetí sjezdařské vítězství v této sezoně, a za Götschlovou zaostává o 71 bodů.

Do vedení se Götschlová dostala i v hodnocení sjezdu. Na druhé místo sesadila o pět bodů vítězku sobotního závodu Hilde Gergovou. Německá lyžařka se tentokrát musela v italském zimním středisku spokojit se čtvrtým místem.

Raich v čele SP

Rakušan Benjamin Raich se stal po vítězství v nedělním slalomu ve Wengenu novým vedoucím závodníkem Světového poháru. Z čela průběžného pořadí sesadil Nora Lasseho Kjuse, který byl sedmnáctý.

Pětadvacetiletý Raich se nejlépe vyrovnal s náročnými podmínkami a vedl už po prvním kole. Na nepříjemné sněžení a zhoršenou viditelnost na trati naopak doplatilo několik favoritů. Vypadli mimo jiné bývalý mistr světa Kalle Palander z Finska, vedoucí muž této disciplíny v hodnocení SP Giorgio Rocca z Itálie, jenž ve Wengenu triumfoval loni, či Američan Bode Miller.

První kolo, v kterém zkrachovalo dvacet závodníků, znamenalo konečnou i pro české reprezentanty. Ondřej Bank sice dojel do cíle, ale z 48. místa do druhé části nepostoupil. Martin Vráblík svou jízdu nedokončil.

Raich, jenž slalom ve Wengenu vyhrál už v letech 1999 a 2001, zajel sice v druhém kole až třináctý čas, ale dvanácté prvenství ve Světovém poháru přesto uhájil. Druhého krajana Rainera Schönfeldera, který si rovněž udržel svou pozici, porazil o 47 setin.

Na třetí místo se probojoval úřadující světový šampión Ivica Kostelič, jenž se dostal na stupně vítězů poprvé po prosincové operaci kolena. Famózní jízdu v druhém kole předvedl Kanaďan Thomas Grandi, který se nejrychlejším časem katapultoval z 25. místa na páté.