Rubriky:

Lyže a snowboard

Tučňáka už na sjezdovce neuvidíme. Anja Pärsonová končí ve třiceti s lyžováním

12. března 2012 10:03 - Stockholm

Někdejší švédská sběratelka medailí v alpském lyžování Anja Pärsonová končí ve 30 letech s kariérou. Poslední závody absolvuje v tomto týdnu při finále Světového poháru ve Schladmingu, pak dá bílým svahům sbohem. Přinutily ji k tomu vleklé zdravotní problémy, hlavně s levým kolenem.

 

ČTK

Pärsonová dokázala sbírat tituly na mistrovství světa ve všech disciplínách a dvakrát také vyhrála celkově Světový pohár (2004 a 2005). Olympijské zlato má ze slalomu z Turína 2006, v obřím slalomu získala v Salt Lake City 2002 stříbro a bronzy má čtyři ze tří různých olympiád včetně předloňské ve Whistleru, kde byla třetí v kombinaci.

"Mezi nejlepší vzpomínky budou patřit moje bitvy s Janicou Kosteličovou a dalšími fantastickými lyžařkami," jmenovala Pärsonová někdejší chorvatskou rivalku. K těm dalším patřila i Šárka Záhrobská, která ji v roce 2007 před švédským publikem v Aare připravila o zlato ve slalomu, a tím i čtvrté zlato z jednoho šampionátu.

Na olympiádách získala Pärsonová celkem šest medailí, titulů mistryň světa má sedm. Proslavil ji i populární skluz po břiše, takzvaný "tučňák", kterým v cíli slavila největší úspěchy. Ve Světovém poháru vyhrála 42 závodů, v této sezóně však byla nejlépe devátá.

"Moje kariéra byla fantastická a dosáhla jsem víc, než jsem kdy snila. Poslední roky už jsem po pádech a vleklých zraněních neměla šanci bojovat s těmi nejlepšími. I když jsem velká bojovnice, musela jsem toto těžké rozhodnutí učinit," napsala na webu švédského svazu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard