Vítězný úder hokejistů přišel ve třetí části

BIEL/PRAHA

Třígólový úder během devíti minut poslední třetiny přinesl českým hokejistům vítězství nad Švýcarskem na ledě soupeře v přípravě před MS.

V prvním ze šesti utkání, která prověří aktuální formu kandidátů nominace během dvou týdnů zbývajících do startu šampionátu, se národní tým postupně prosadil aktivnější hrou. Dobře ale zvládl i defenzivní činnost a brankář Trvaj, jenž pouze jedinkrát inkasoval, si připsal přes dvacet úspěšných zásahů

České mužstvo přivedl na led nový kapitán Hlinka a dlouho se hrálo oboustranně opatrně. Výraznější gólové šance nepřinesly ani přesilovky, čeští hokejisté se přesto častěji dostávali do útočného pásma díky přesnějším kombinacím. Překonat 21letého brankáře Stephana se povedlo až agilnímu třineckému útoku na začátku druhé části, kdy po Markově přihrávce skóroval Pletka.

Švýcaři se před zaplněným hledištěm na ledě druholigového městečka snažili přitvrdit, ale naši přijali důraznější hru a přesilovky domácích za fauly Pavelka a Richtra bez potíží přečkali. O vyrovnání domácích se nakonec přece jen zasloužil zblízka Christen. V úvodu posledního dějství šel za krosček na hanbu Branda, ale po 81 vteřinách hry ujel v oslabení Broš a znovu získal vedení na českou stranu.

Zaskočení Švýcaři polevili v bruslení i ostražitosti, takže o tři minuty později přidal třetí gól Hlinka, když zužitkoval přesný Brandův pas. Kombinaci na jeden dotek sehrál národní tým při Stretiově vyloučení. Hříšník seděl na trestné lavici teprve 35 vteřin, když debutující Pavelek rozehrál akci, která přes Pletkovu hůl šla až k nejlepšímu extraligovému střelci Markovi a ten uzavřel účet utkání. Odveta se hraje dnes od 15.30 h v Lausanne.

Švýcarsko vs Česko 1:4
Branky: 38. Christen - 23. Pletka, 42. Broš, 45. Hlinka, 51. Marek, hlavní rozhodčí Favorin (Fin.), vyloučení 4:6, využití 0:1, v oslabení 0:1, 3971 diváků, třetiny 0:0, 1:1, 0:3.
Švýcarsko: Stephan - Seger, Hirschi, Steinegger, B. Gerber, Fischer, Streit, L. Gerber, Blindenbacher - Raffainer, Crameri, Micheli - Christen, Plüss, Bärtschi - Schrepfer, Camenzind, Demuth - Della Rossa, Cereda, Rüthemann. Česko: Trvaj - Richter, M. Čech, Dobroň, Barinka, Hlavačka, Blaťák, Hanzlík - Branda, Burger, J. Hlinka - Pletka, Marek, Pavelek - M. Dvořák, Vorel, Kotrla - Michálek, Broš, Balaštík.