Rubriky:

Míčové sporty

České basketbalistky měly na ME statisticky minimálně na medaili

8. října 2007 12:50 - CHIETI

Zatímco české basketbalistky vybojovaly na mistrovství Evropy až páté místo, podle týmových statistik mezinárodní federace FIBA patřily do finále.

Ve většině měřitelných ukazatelů totiž svěřenkyně Jana Bobrovského a Lubora Blažka figurují v popředí pořadí, dramaticky se jim nevydařila prakticky pouze úspěšnost při střelbě trestných hodů. O osudu českého týmu v Chieti rozhodl hrubě nepovedený výkon ve čtvrtfinále s Běloruskem.

Český celek odehrál devět zápasů na turnaji s nejnižším průměrem inkasovaných bodů, zaznamenal nejvíce doskoků pod soupeřovým košem i bloků soupeřových střel, měl na kontě nejvíc střeleckých pokusů, asistencí i úspěšných trojek. Češky na turnaji nastřílely jen o dva body méně než nejproduktivnější Rusky, v doskakování si celkově lépe vedly také pouze nové evropské šampionky a v úspěšnosti tříbodové střelby byly lepší jen Španělky.

Jen při proměňování trestných hodů patřil český celek k podprůměru, sotva sedmdesátiprocentní úspěšnost jej řadí na deváté místo. Mezi všemi účastníky osmifinále nicméně byly v tomto směru nejhorší ruské basketbalistky.

Zatímco statisticky český tým patřil do boje o přímou účast na olympijských hrách, kterou si zajistil jen mistr Evropy, nakonec byl rád, že získal poslední volné místo alespoň v dodatečném kvalifikačním turnaji. Ten se uskuteční na dosud neurčeném místě od 9. do 15. června a o pět postupových míst do Pekingu se v něm utkají s Češkami ještě Španělsko, Bělorusko, Lotyšsko, Kuba, Brazílie, Argentina, Senegal, Angola, Japonsko, Tchaj-wan a Fidži.

Individuálním statistikám na ME vládla belgická pivotka Ann Wautersová, jež byla nejlepší střelkyní turnaje a třetí nejlépe doskakující hráčkou.

Z českých reprezentantek se ve dvou ze tří základních sledovaných statistik vešla do desítky nejlepší střelkyně týmu Eva Vítečková, jež vedle téměř 15 bodů na zápas přispěla i průměrem 2,6 asistence na utkání. V hodnocení dalších ukazatelů byla pivotka Petra Kulichová nejlépe blokující hráčkou turnaje a Jana Veselá měla na kontě druhý největší počet vypíchnutých míčů.

Individuální statistiky (průměr na utkání):
Body: 1. Wautersová (Belg.) 19,7, 2. Jekabsoneová-Zogotaová (Lot.) 17,2, 3. Valdemorová (Šp.) 15,8, ...5. Vítečková 14,9, 19. Veselá (obě ČR) 10,2.
Doskakování: 1. Stěpanovová (Rus.) 10,0, 2. Fröhlichová (Něm.) 8,7, 3. Wautersová 8,1, ... 7. Kulichová 7,0, 12. Večeřová (obě ČR) 6,0.
Asistence: 1. Lawsonová-Wadeová (Fr.) 4,3, 2. Vardarliová (Tur.) 3,8, 3. Wambeová (Belg.) 3,4, ... 10. Vítečková 2,6, 14. Machová (ČR) 2,3.
Konečné pořadí ME:
1. Rusko, 2. Španělsko, 3. Bělorusko, 4. Lotyšsko, 5. Česká republika, 6. Litva, 7. Belgie, 8. Francie, 9. Itálie a Turecko, 11. Německo a Srbsko, 13. Chorvatsko, Řecko, Izrael a Rumunsko.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

MS v basketbalu 2019

Mistrovství světa v basketbalu proběhne od 31. srpna do 15. září v Číně. Všech dvaatřicet týmů je rozděleno do osmi skupin po čtyřech účastnících. Každá skupina se odehraje v jiném městě. Česká reprezentace sehraje tři utkání v základní skupině E v Šanghaji.