Basketbalisté New Yorku poprvé vyhráli po novým koučem

NEW YORK

Šest dní po trenérské výměně se basketbalisté New Yorku dočkali v NBA prvního úspěchu a díky vítězství nad Clevelandem přerušili sérii sedmi porážek. Z výhry 99:96 se na lavičce Knicks radoval kouč Herb Williams, jenž vystřídal legendárního Lennyho Wilkense.

Newyorskému týmu pomohl návrat Pennyho Hardawaye, jenž se vrátil po třítýdenní zdravotní pauze a 36 sekund před koncem dal rozhodující koš. Naopak Cleveland se musel poprvé v sezoně obejít bez hvězdy LeBrona Jamese, který si ve středečním utkání s Memphisem poranil kotník. "Hodně nám chyběl, takový hráč se nedá jen tak nahradit," řekl pivot Clevelandu Zydrunas Ilgauskas, který byl s 24 body nejlepším střelcem zápasu.

Hned první utkání na lavičce Denveru přineslo úspěch kouči Georgi Karlovi, který se do NBA vrátil po necelých dvou letech. Jeho noví svěřenci vyhráli v pátek 106:100 v Milwaukee, jehož vedení Karla před dvěma lety propustilo. "Dám si pivo. Po takovém vítězství bude chutnat jako šampaňské," prohlásil Karl a děkoval hráčům. "Stát proti bývalému klubu, to je jako hrát play off," dodal. Welsch hrál 20 minut, dal 10 bodů

Po pěti výhrách na vlastní palubovce za sebou basketbalisté Bostonu doma narazili: v pátečním utkání podlehli 119:128 Phoenixu, který má spolu se San Antoniem nejlepší bilanci v celé NBA. Jiří Welsch odehrál z pozice náhradníka za Celtics dvacet minut a vstřelil deset bodů. Hostům zajistili vítězství především Amare Stoudemire a Quentin Richardson, kteří dali 42 respektive 23 bodů.

"Amare se rozjel a neměli šanci ho zastavit. Je to zvíře a navíc ho třináctka pořádně zásobovala balony," řekl hráč Phoenixu Shawn Marion ke spolupráci Stoudemira se Stevem Nashem, který si připsal 15 asistencí. Boston prohrával až o 26 bodů, čtyři minuty před koncem sice snížil 109:118, ale hosté pak znovu odskočili. Phoenix vyhrál třetí zápas za sebou, navíc potřetí nastřílel přes 120 bodů.

Nejužitečnější hráč loňského ročníku Kevin Garnett opět potvrdil své kvality. Na vítězství Minnesoty nad Utahem 93:91 se podílel 25 body, navíc v poslední minutě připravil o míč Raula Lopeze, který se snažil založit akci, z níž by hosté vyrovnali. Naopak Sam Cassell po Garnettově přihrávce zvýšil na rozdíl čtyř bodů.

Philadelphii chyběl podruhé za sebou nejlepší střelec ligy Allen Iverson, jenž má poraněné rameno, a jeho tým podlehl v New Orleansu 95:99 po prodloužení.

Čtyři čtvrtiny neurčily vítěze ani v Houstonu, kde se v nastaveném čase radovalo z výhry 117:111 hostující Sacramento, které znovu postrádalo zraněného kanonýra Predraga Stojakoviče. V závěru normální hrací doby domácí vedli, ale Tracy McGrady sekundu před koncem neubránil Chrise Webbera, jenž trojkou vyrovnal. Webber byl nakonec s 30 body nejlepším střelcem zápasu.

Výsledky:
New York - Cleveland 99:96, Orlando - Washington 108:101, Charlotte - Toronto 101:94, Boston - Phoenix 119:128, Atlanta - Miami 96:106, Minnesota - Utah 93:91, New Orleans - Philadelphia 99:95 po prodl., Milwaukee - Denver 100:106, Houston - Sacramento 111:117 po prodl., Portland - LA Clippers 90:86, Golden State - Seattle 85:88, LA Lakers - New Jersey 103:109.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.