Rubriky:

Míčové sporty

Bašný hodnotí MS se smíšenými pocity, chce zabudovat nové hráčky

19. prosince 2013 16:26 - Praha

Se smíšenými pocity hodnotí trenér českých házenkářek Jan Bašný vystoupení na mistrovství světa, kde národní tým došel do osmifinále. Jeho svěřenkyně stejně jako na loňském evropském šampionátu splnily cíl v podobě postupu ze skupiny, což kouč považuje za úspěch. Připustil ale, že před turnajem měl tým díky výkonům z posledního roku vyšší ambice. Nejrůznější zdravotní problémy před šampionátem ale podle Bašného způsobily, že český celek nehrál v Srbsku v nejlepší formě. V příštích měsících chce kouč rozšířit tým o mladší hráčky.

 

Profimedia.cz

"Po deseti letech neúčasti jsme ostudu neudělali. Díru do světa jsme neudělali, ale základní cíl byl splněn. Dvakrát ze dvou následujících mistrovství jsme se dostali do druhé části turnaje, toho je třeba si s ohledem na dřívější výsledky vážit," řekl dnes Bašný ČTK.

Jeho svěřenkyně měly v Srbsku bilanci dvou výher nad Tuniskem a Austrálií a čtyř porážek. V osmifinále jasně podlehly obhájci titulu Norsku. "Z krátkodobého pohledu jsme měli ambice po suverénně zvládnuté baráži s Islandem a výhrách v evropské kvalifikaci nad Portugalskem a hlavně v Polsku vyšší. Náš tým je ale schopen zahrát tímhle způsobem jenom v případě, že jsou všechny hráčky v pořádku, ve stoprocentní formě. A to z různých objektivních příčin nebylo," podotkl kouč.

Přípravu týmu na šampionát narušily zdravotní problémy a tréninkové výpadky klíčových hráček. Brankářka Barbora Raníková a nejzkušenější hráčka Petra Vítková chyběly na posledním přípravném turnaji, Klára Černá zase většinu podzimu laborovala se zraněním.

Forma maximální nebyla

"Individuální příprava těch důležitých hráček byla narušena. Nebyli jsme v maximální formě, ve stoprocentní kondici, a proto jsme nebyli schopni uhrát třeba ještě o jednu výhru víc, jak jsme si přáli," uvedl Bašný.

"Jestli chceme hrát vyrovnaně se špičkovými evropskými týmy, musí být v top formě osm deset hráček. Jinak zaostáváme jak v rychlosti, tak v individuálních činnostech. Doufal jsem, že ty tréninkové a fyzické výpadky nějakým způsobem nahradíme, bohužel to bylo znát," podotkl Bašný.

Jeho svěřenkyně se díky vystoupením na loňském ME a letošním MS zařadily mezi nejlepší patnáctku světových týmů, další krok vpřed je ale podle Bašného mnohem těžší. "Jedna věc je dostat se mezi těch 15 týmů a druhá se tam udržet a dostat se ještě výš. Opakovaně porážet ty nejsilnější týmy, to je mnohem těžší. Záleží na jednotlivkyních, maličkostech. Výběr hráček u nás není tak široký, abychom mohli konkurovat, opravdu se musí vše sejít," řekl Bašný.

Další kvalifikace je rozehraná dobře

Důležité podle něj bude, aby český celek dokázal postupovat na šampionáty pravidelně. Kvalifikaci o příští mistrovství Evropy má rozehranou výborně, když dokázal na podzim nečekaně vyhrát v Polsku, které je na nynějším MS v semifinále. "Byl to asi nejlepší zápas pod mým vedením. Je to rozehrané dobře, ale zatím to nic neznamená. Z diskuzí s Polkami v Srbsku vyplynulo, že si vůbec nepřipouštějí, že by neměly postoupit. Prohru s námi berou jen jako klopýtnutí," řekl kouč.

V dalších měsících chce Bašný zkusit zabudovat do týmu mladší nové hráčky. Plánuje je povolat už na únorový sraz měsíc před březnovým pokračováním evropské kvalifikace. "Doufám, že se podaří někoho objevit mezi ligovými hráčkami. Nejen ten tým doplnit, ale i posilnit. Dodat nový herní impulz. Ať je to, jak chce, tým stárne. Já se budu snažit hned od příštího srazu některé hráčky zabudovat," prohlásil Bašný.

ČTK

Zrušit