Česko - Španělsko 3:1Postup! Volejbalisté zdolali Španělsko a jsou na mistrovství Evropy

Madrid

Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství Evropy 2015. V Madridu v sobotu v závěrečném utkání druhého kvalifikačního turnaje porazili domácí Španělsko 3:1 a vyhráli před ním skupinu D. Evropský šampionát se uskuteční příští rok v Bulharsku a Itálii. Samostatný český tým na ME chyběl jen v roce 2007 v Rusku.

Čeští volejbalisté se radují na archivním snímku

Češi vedli skupinu D od prvního zápasu, ale museli zvítězit i v tom posledním, aby je o přímý postup nepřipravilo právě Španělsko. Úvodní set proměnili svěřenci trenéra Zdeňka Šmejkala v jednoznačnou záležitost a zvítězili v něm výrazným rozdílem 11 bodů. V druhém naopak dlouho prohrávali až o pět bodů a v závěru ještě 19:22, ale koncovka jim vyšla parádně a protivník už uhrál jen jediný míč.

Třetímu setu ale kralovali Španělé, Češi získali o deset bodů méně a zápas se zkomplikoval. Ve čtvrté sadě se skóre přelévalo ze strany na stranu, čeští volejbalisté nakonec vyhráli 25:23 a mohli se radovat z postupu na ME.

"Poslední zápas, v kterém se projevila i únava, rozhodla naše touha po vítězství," řekl libero Martin Kryštof. "Poté co jsme vyhráli druhý set po nepříznivém stavu, jsme si ve třetím setu prošli obrovskou krizí, na kterou jsme dokázali odpovědět až ve čtvrtém setu. Celý tým předvedl skvělý přístup."

Základ úspěchu Češi položili minulý týden v Jablonci nad Nisou, kde vyhráli první kvalifikační turnaj. V tom bez ztráty setu zdolali Norsko i Španělsko a Ukrajinu porazili 3:1. V Madridu v minulých dnech prohráli s Ukrajinou 2:3 a znovu zdolali Norsko 3:0.

Druhý kvalifikační turnaj volejbalistů o účast na ME - skupina D v Madridu:
ČR - Španělsko 3:1 (14, 23, -15, 23)
Rozhodčí: Ferreira (Portug.), Willems (Belg.). Čas: 75 min. Diváci: 100
Sestava a body ČR: Baránek 16, Král 8, Haník 3, Michálek 10, Veselý 6, Kriško 23, libero Kryštof - Habr, Linz 2, Finger, Mach 2. Trenér: Šmejkal

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.