Bývalá tenisová jednička Heninová se vrací. Chce dobýt Wimbledon

BRUSEL

Bývalá světová jednička Justine Heninová z Belgie v úterý oznámila, že se vrací k tenisu. Vítězka sedmi grandslamových turnajů ukončila nečekaně kariéru v 25 letech loni v květnu, kdy vévodila žebříčku WTA.

Sedmadvacetiletá Heninová ohlásila svůj návrat, o němž se několik týdnů spekulovalo, v živém vysílání televizní stanice VTM. Hlavním důvodem comebacku je fakt, že jí tenis mimořádně chyběl. "Ten oheň ve mně zase hoří. Chci se v lednu vrátit," řekla.

Dnešní oznámení přišlo týden poté, co se povedl fenomenální comeback jiné belgické světové jedničce Kim Clijstersové. Ta chyběla na okruhu více než dva roky a už na svém třetím turnaji po návratu, jímž bylo grandslamové US Open, slavila vítězství. "Podvědomě to mohlo mít nějaký vliv. Ale zcela jistě to nebyl ten hlavní důvod," řekla Heninová k návratu Clijstersové.

Před plným zapojením do soutěžního tenisu od příští sezóny plánuje Heninová odehrát exhibiční turnaje v belgickém Charleroi a v Dubaji. "Za posledních 15 měsíců se mi podařilo dobít baterie a pomohlo mi to i psychicky," řekla ke své pauze.

Během své kariéry vyhrála rodačka z Lutychu 41 profesionálních turnajů, získala zlatou olympijskou medaili a na prémiích si vydělala přes 20 miliónů dolarů. S tenisem Heninová skončila krátce před svým oblíbeným Roland Garros jako první úřadující světová jednička v historii.

Heninová dosáhla v tenisu téměř všeho, ovšem k dokonalosti její sbírky chybí wimbledonský triumf. Je to jediný grandslamový turnaj, který nevyhrála, přičemž semifinálovou prohru z roku 2007 od Marion Bartoliové, kdy byla jeden game od finále, považuje za jednu z nejhorších porážek v kariéře.

"Je to můj sen a priorita," prohlásila dnes Heninová ke své wimbledonské touze. V té ji podporuje i trenér Carlos Rodriguez, jenž se vrací s ní. "Vidím ji jako wimbledonskou vítězku. Ten čtvrtý (chybějící) titul je jeden z důvodů návratu," dodal.

6 : 1, 6 : 3 Vondroušová - Rogersová 6 : 1, 6 : 3 konec
20240426T16 : 30:00+0200